Fotbaliştii Farului s-au făcut de rîs la Botoşani

Fotbal / Liga a II-a, Seria I, etapa a 8-a: FC Botoşani - FC Farul 4-1

Sport 05 Octombrie 2009 / 00:00 1054 accesări

Speranţele Farului de a reveni în partea superioară a clasamentului Seriei I s-au spulberat sîmbătă, cînd formaţia de pe litoral a pierdut fără drept de apel, scor 1-4, în deplasare, cu FC Botoşani, în etapa a 8-a a Ligii a II-a. Cu o formulă de echipă surprinzătoare, Măţel şi Ene fiind doar rezerve, constănţenii au încasat primul gol în min. 26, Ghiceanu executîndu-l pe Vlas cu o scăriţă din 14 m. Introducerea lui Ene a schimbat faţa jocului şi Mendy a restabilit egalitatea cu un minut înainte de pauză. Repriza secundă a început prost pentru oaspeţi, Diogo primind cartonaşul roşu în min. 49, pentru un fault în postură de ultim apărător. Gazdele au preluat conducerea în min. 60, Vlas ratînd intervenţia la şutul lui Tincu, de la 35 m. Portarul Farului a mai fost o dată spectator la “torpila” lui Vrabie, de la 30 m, patru minute mai tîrziu, însă faza zilei a avut loc în prelungiri. Deranjat de un adevrsar, Vlas l-a lovit intenţionat cu piciorul şi centralul a dictat lovitură de pedeapsă, executată perfect de Ghiceanu. Atacantul Marius Ene a încheiat spectacolul trist, repunînd de la mijlocul terenului direct spre propria poartă, moment în care s-a auzit şi fluierul de final.

Au evoluat - FC Botoşani (antrenor Cristi Popovici) : V. Prisacă - Patache, Such, Tincu, Renţea - Şt. Apostol - M. Bordeianu (46 Şt. Nicolae), Vrabie, Boroştean (56 Codreanu) - Caragea (61 Fl. Ursu), Ghiceanu; FC Farul (antrenor Marius Şumudică): Vlas - Buzea (46 Măţel), Papp, Diogo, Paşcovici - Mansour, Păcuraru (31 Ene), B. Andone, Mendy - Cristocea, Chico (52 L. Mihai) Au arbitrat: Radu Petrescu (Bucureşti) - Florin Potora (Turda) şi Gero Szabo (Cluj). Marcatori: Ghiceanu 26, 90-pen., Tincu 60, Vrabie 64 / Mendy 44.

Victoria Brăneşti menţine ritmul

Aşa cum era de aşteptat, etapa a 8-a a Ligii a II-a la fotbal a oferit multe rezultate surprinzătoare, în care favoritele hîrtiei nu au reuşit să se impună. În Seria I, Sportul a pierdut la scor de neprezentare la Suceava, Bacăul a fost învinsă pe teren propiu de Petrolul, iar Brăneştiul îşi continuă asaltul spre Liga I, după un nou succes în deplasare. Rezultate Seria I: FC Botoşani - Farul 4-1, Cetatea Suceava - Sportul Studenţesc 3-0, Tricolorul Breaza - Gloria Buzău 0-1, CSM Rm. Sărat - Dunărea Giurgiu 1-0, Dunărea Galaţi - Victoria Brăneşti 1-3, FCM Bacău - Petrolul Ploieşti 0-2, Delta Tulcea - Concordia Chiajna 1-0, Dinamo II -FC Snagov 1-1. Partida Săgeata Stejaru - Steaua II a fost amînată pentru 14 octombrie.