Franța, pentru a cincea oară campioană mondială la handbal masculin

Handbal (m) / CM din Qatar

Sport 02 Februarie 2015 / 00:00 545 accesări

După o pauză de patru ani (n.r. - ediția din 2011), naționala de handbal masculin a Franței a redevenit campioană mondială, învingând, aseară, în marea finală de la Doha, naționala Qatarului, scor 25-22 (14-11). Peste 15.000 de spectatori au ținut să urmărească, în “Lusail Sports Arena”, două formații aflate în fața unei premiere mondiale: Franța avea șansa să se încoroneze pentru a cincea oară regina lumii (n.r. - precedentele titluri au fost obținute în 1995, 2001, 2009 și 2011), iar Qatarul era prima echipă din afara Europei care ajungea în ultimul act al turneului final. Qatarul a jucat pe prime incredibile la acest turneu final, jucătorii și antrenorul Valero Rivera având promiși câte 100.000 de dolari pentru fiecare victorie și câte 1,5 milioane de dolari pentru câștigarea titlului mondial, dar la final a învins experiența grupului condus de reputatul tehnician Claude Onesta. Cu o apărare foarte sigură în primele 30 de minute, Franța a făcut treptat diferența, conducând chiar și cu șase goluri, 13-7 - în min. 23, dar cu Saric, Capote și Markovic în mare vervă la pauză diferența era de numai trei goluri în favoarea europenilor, 14-11. Qatarul a reușit în partea secundă să se apropie în câteva rânduri la un singur gol, 14-13 și apoi 19-18 și 20-19 pentru Franța, dar Omeyer, Narcisse sau Sorhaindo au blocat naționala țării gazdă să furnizeze cea mai mare surpriză din istoria competiției. În ultimele 20 minute pentru Franța a evoluat și veteranul Jerome Fernandez, care la 38 de ani a obținut al patrulea titlu mondial din carieră, depășind performanța lui Cornel Oțelea, care avea trei astfel de titluri în palmares. Daniel Narcisse a înscris în min. 58 ultimul gol al meciului, 25-22, consfințind un succes absolut meritat al unei reprezentative care deține în acest moment titlul mondial, cel olimpic și cel european!

POLONIA, PE LOCUL 3

Medaliile de bronz au fost cucerite de Polonia, scor 29-28 cu Spania, după două reprize de prelungiri. La finele primelor 30 de minute cele două echipe se aflau la egalitate, scor 13-13, pentru ca în min. 50 Spania să aibă un avantaj de patru goluri, scor 22-18, ce părea suficient pentru obținerea victoriei. Ibericii au condus cu 24-22 cu un minut și jumătate înainte de final, dar Michal Szyba, interul dreapta de la Gorenje, a înscris de două ori, a doua oară chiar în ultima secundă, oferind echipei sale o nouă șansă la medalii. Egalitatea s-a menţinut și după prima repriză de prelungiri, scor 26-26, iar Polonia s-a impus în cele din urmă cu 29-28, ultima reușită aparținându-i lui Kamil Syprzak, cu 45 de secunde înaintea finalului.

Pe locul 5 s-a clasat Danemarca, scor 28-24 cu Croația, iar pe locul 7 s-a situat Germania, scor 30-27 cu Slovenia. Pe următoarele locuri s-au clasat: 9. Macedonia, 10. Suedia, 11. Islanda, 12. Argentina, 13. Austria, 14. Egipt, 15. Tunisia, 16. Brazilia, 17. Cehia, 18. Belarus, 19. Rusia, 20. Bosnia & Herțegovina, 21. Iran, 22. Arabia Saudită, 23. Chile, 24. Algeria.