Franța a învins Spania în ultima secundă la CE de handbal feminin

Sport 11 Decembrie 2016 / 17:40 501 accesări

Reprezentativa de handbal feminin a Franței a învins sâmbătă seară, scor 23-22, naționala Spaniei, în primul meci din grupa principală I, care se dispută la Goteborg, iar ibericele sunt eliminate din lupta pentru un loc în semifinalele competiției în urma acestei înfrângeri. Spania a condus la pauză cu patru goluri, 14-10, dar în repriza a doua Franța a revenit și a egalat la 18. Totuși, în minutul 54, Spania s-a desprins la două goluri, scor 21-19, și a avut 22-21 cu un minut înainte de final. Franța a punctat de două ori consecutiv prin Alison Pineau, fosta jucătoare de la Oltchim Rm. Vâlcea și HCM Baia Mare fiind cea mai bună marcatoare, cu 9 goluri.

Tot sâmbătă seară, Suedia și Serbia au cedat în duelurile cu Germania, respectiv Olanda, astfel că lupta pentru calificarea în semifinale este una deosebit de interesantă.

Rezultatele de sâmbătă din grupa principală I: Serbia - Germania 19-26 (10-14), Suedia - Olanda 30-33 (13-14) și Spania - Franța 22-23 (14-10).

Clasament: 1. Germania 4p (golaveraj: 76-68), 2. Franța 4p (62-60), 3. Olanda 4p (78-77), 4. Suedia 3p (85-82), 5. Serbia 3p (74-79), 6. Spania 0p (64-73).

Programul de luni, 12 decembrie, al partidelor din etapa a doua în grupa principală I: Spania - Germania (ora 17.15), Serbia - Olanda (ora 19.30, în direct la TVR HD) şi Suedia - Franţa (ora 21.45, în direct TVR HD).