Fraţii Gasol salvează Spania

EuroBasket 2011

Sport 08 Septembrie 2011 / 00:00 631 accesări

Campionatul European de baschet masculin a continuat în Lituania cu primele meciuri din faza a doua, cea a grupelor semifinale, meciuri încheiate fără surprize. În prima partidă Spania a fost la un pas de o nouă înfrângere, dar a reuşit să înscrie 9p (faţă de 3p ale Germaniei) în ultimele 3 minute, asigurându-şi astfel o victorie preţioasă. Marc Gasol a înscris 24p, iar Pau Gasol 19p (toate în cea de-a doua repriză!), cei doi fraţi salvând Spania, care joacă departe de pretenţiile avute la începutul turneului. Nowitzki n-a reuşit decât 19p şi 7 recuperări, prea puţin pentru a învinge Spania de unul singur. Turcii au încercat să mai dea încă o lovitură după victoria cu Spania, dar Franţa a câştigat pe final un meci echilibrat. Mai exact victoria a adus-o Tony Parker, fundaşul lui San Antonio Spurs înscriind ultimele 5p ale francezilor, per total având 20p, 6 recuperări şi 5 pase decisive! Rezultate din grupa E: Germania – Spania 68-77; Turcia – Franţa 64-68. Astăzi se dispută partidele din grupa F: Georgia – Macedonia; Finlanda – Rusia; Slovenia – Grecia.