Freitag învinge la Innsbruck, Kraft conduce detaşat la general

Turneul celor 4 Trambuline

Sport 06 Ianuarie 2015 / 00:00 609 accesări

Săritorul german Richard Freitag a câştigat a treia etapă a Turneului celor Patru Trambuline, desfăşurată duminică, la Innsbruck. Austriacul Stefan Kraft a ocupat locul secund în faţa propriilor compatrioţi şi rămâne lider în ierarhia generală a turneului. Pentru Freitag, aceasta a fost a cincea victorie din carieră în Cupa Mondială de sărituri cu schiurile şi a doua din actualul sezon, după cea de la Engelberg (Elveţia, 20 decembrie).

Freitag şi Kraft se aflau la egalitate după prima manşă, însă germanul a reuşit 132 de metri în manşa secundă, iar săritura austriacului a măsurat doar 127 m. Astfel, Freitag a totalizat 278,5 puncte, iar Kraft a adunat cu cinci puncte mai puţin. Pe poziţia a treia, la egalitate de puncte, s-au clasat doi veterani, elveţianul Simon Ammann şi japonezul Noriaki Kasai, ambii cu 263,7p. La finalul lunii noiembrie, Ammann şi Kasai terminau de asemenea la egalitate, la Ruka (Finlanda), dar atunci pe locul întâi al concursului!

În clasamentul general al turneului, după trei etape, Kraft conduce detaşat, cu 835,4 puncte, şi doar o evoluţie extrem de slabă astăzi, la Bischofshofen (Austria), l-ar mai putea priva de victoria în T4. Al doilea clasat, compatriotul său Michael Hayboeck, are doar 812,3p, iar slovenul Peter Prevc ocupă locul 3, cu 806p.

TURUL DE SCHI FOND 2015

Norvegienii Marit Bjoergen și Petter Northug au câștigat duminică proba feminină, respectiv cea masculină de urmărire de la Oberstdorf (Germania), a doua etapă a Turului de schi 2015. Bjoergen a câștigat urmărirea de 10 km în stilul clasic a doua zi după ce se impusese tot la Oberstdorf, dar într-un prolog de 3 km în stilul liber. Duminică, ea a învins clar, reuşind să le devanseze cu aproape un minut pe următoarele două clasate, compatrioatele sale Heidi Weng (56,2 secunde întârziere) și Theresa Johaug (56,8).

Turul de schi, aflat în acest an la a noua ediție, este o cursă de schi fond pe etape, care se dispută în Germania, Elveția și Italia, iar timpii înregistraţi de fiecare sportiv se cumulează pentru a oferi clasamentul general. După două etape din totalul de șapte, lider este, evident, Marit Bjoergen, urmată de Weng, la 1:01,2, şi de Johaug, la 1:06,8. În clasamentul general al Cupei Mondiale, după 12 probe, conduce tot Bjoergen, cu 949 de puncte, urmată de Johaug 611p şi de Weng 553p. O altă favorită la globul de cristal, poloneza Justyna Kowalczyk, ocupă doar locul 9, cu 277p.

Învins de puțin sâmbătă, în prima etapă, când a ocupat locul 3, norvegianul Petter Northug și-a luat duminică revanșa, impunându-se în urmărirea de 15 km în stil clasic. Northug i-a depășit pe ultimii metri pe canadianul Alex Harvey, sosit cu 6 zecimi de secundă întârziere, și pe suedezul Calle Halfvarsson, sosit la 8 zecimi. Câștigător al prologului de sâmbătă, elvețianul Dario Cologna a ocupat locul 6, la 2,3 secunde.

MIKAELA SHIFFRIN A CÂȘTIGAT SLALOMUL SPECIAL DE LA ZAGREB

Duminică, la Zagreb, s-a desfăşurat prima cursă de schi alpin din anul 2015 contând pentru Cupa Mondială, un slalom special feminin. Cea mai rapidă schioare a probei a fost americanca Mikaela Shiffrin (19 ani), care a evoluat perfect şi a înregistrat în ambele manșe cei mai buni timpi! Pe pârtia din Croaţia, campioana olimpică și mondială a specialităţii a fost urmată de Kathrin Zettel (Austria), la o secundă și 68 de sutimi, şi de norvegianca Nina Loeseth, sosită cu o întârziere de două secunde și 79 de sutimi față de învingătoare. Acesta a fost primul podium din cariera schioarei scandinave, în vârstă de 25 de ani. Shiffrin a reușit a doua sa victorie în acest sezon, în proba ei preferată, şi a treia în total, pentru că s-a impus şi în slalomul uriaş de la Solden, din 25 octombrie.

În clasamentul Cupei Mondiale de slalom special conduce suedeza Frida Hansdotter, cu 320 de puncte, urmată de Shiffrin 319p, Tina Maze (Slovenia) 294p şi Zettel 248p. În clasamentul general al Cupei Mondiale feminine, lider este Tina Maze, cu 777p, urmată de Shiffrin 545p, Anna Fenninger (Austria) 487p şi Zettel 418p.

Tot pe pârtia Sljeme este programat astăzi un slalom special masculin. În weekend, fetele vor concura la Bad Kleinkirchheim (Austria), unde sunt programate o coborâre şi un SuperG, iar băieţii se mută la Adelboden (Elveţia), pentru un slalom uriaş şi un slalom special.