Frontiera Tomis Constanţa a cîştigat turul CN de oină în sală

Sport 01 Aprilie 2009 / 00:00 532 accesări

La sfîrşitul săptămînii trecute, la Techirghiol, s-a desfăşurat turul Campionatului Naţional de oină în sală pentru seniori, competiţie organizată de Federaţia Română de Oină şi Ministerul Tineretului şi Sportului, în parteneriat cu Direcţia pentru Sport a Judeţului, Consiliul Judeţean, Direcţia de Sănătate Publică, Asociaţia Judeţeană de Oină şi ACS Frontiera Tomis Constanţa. Cîştigătoarea întrecerii a fost Frontiera Tomis, echipă ce a cîştigat în toate partidele disputate. Alături de Frontiera Tomis au mai participat formaţiile Straja Bucureşti, Biruinţa Gherăieşti (jud. Neamţ), Spicul Horia (jud. Constanţa) şi Vorona Mare (jud. Botoşani). Iată rezultatele înregistrate: Biruinţa Gherăieşti - Frontiera Tomis 2-10; Vorona Mare - Spicul Horia 8-0; Straja Bucureşti - Biruinţa 11-14; Vorona - Frontiera 0-13; Straja - Vorona 12-2; Spicul - Frontiera 0-18, Straja - Spicul 14-2; Biruinţa - Vorona 4-4; Straja - Frontiera 8-12; Biruinţa - Spicul 9-0. Clasament: 1. Frontiera Tomis 12p; 2. Biruinţa 9p; 3. Straja 8p; 4. Vorona Mare 7p; 5. Spicul Horia 4p. Returul va avea loc în luna decembrie, la Braşov. „Aşa cum am anticipat, meciurile au fost foarte disputate, diferenţa de valoare dintre echipe fiind mai puţin evidentă în sală decît pe teren mare. Arbitrajul a fost unul bun şi consider că nu a influenţat calitatea partidelor. Straja şi Biruinţa au făcut un meci senzaţional, echipa nemţeană revenind după ce la pauză a fost condusă cu 10-0. De asemenea, Vorona Mare a fost la un pas de surpriză în partida cu Biruinţa. Prin revenirea în competiţii a echipei din Gherăieşti s-a refăcut un nucleu de trei echipe care se bat cu şanse reale la cîştigarea trofeelor. Frontiera Tomis a demonstrat încă o dată ca rămîne echipa cea mai bună a momentului”, a declarat preşedintele Federaţiei Române de Oină, Nicolae Dobre.

Următoarea competiţie inclusă în calendarul federaţiei este Supercupa României, programată în comuna Gherăieşti (jud. Neamţ), pe 26 aprilie. La acest turneu vor participa echipele Frontiera Tomis Constanţa (campioana naţională), Straja Bucureşti (cîştigătoarea Cupei României) şi Biruinţa Gherăieşti (cîştigătoarea Cupei Satelor).