Gabriela Drăgoi, locul cinci în finala de la bîrnă

Sport 20 August 2008 / 00:00 478 accesări

România a încheiat concursul de gimnastică de la Jocurile Olimpice de la Beijing prin Gabriela Drăgoi, care a terminat pe poziţia a cincea finala de la bîrnă. Calificată în ultimul act cu a opta notă în calificări, Drăgoi a intrat în concurs a doua, reuşind o performanţă notabilă. Gimnasta noastră a prezentat un exerciţiu valoros, pe care l-a executat bine, cu doar cîteva ezitări la elementele acrobatice, în urma căruia a fost notată doar cu 15, 625. O notă mică în comparaţie cu cele primite de adversarele mult mai valoroase, iar sportiva noastră nu putea spera la mai mult într-o finală cîştigată de Shawn Johnson (SUA), cu o notă de 16.225. Medaliile de argint şi bronz revenit americanecei Nastia Liukin - 16.025, respectiv chinezoaiceie Chen Fei - 15.950. Oricum, pentru Gabriela Drăgoi este o performanţă extraordinară această clasare la prima sa finală internaţională într-o competiţie individuală. De cealaltă parte, România şi-a îndeplinit obiectivul de două medalii stabilit pentru aceste Jocuri Olimpice la gimnastică. Echipa feminină a ocupat cea de-a treia poziţie în finala pe echipe, iar în concursul individual Sandra Izbaşa a adus singurul titlu olimpic pentru gimnastica românească de la această ediţie.

Tot ieri, au avut loc şi ultimele două finale din competiţia masculină, cea de la paralele şi bară fixă, ambele fiind cîştigate de reprezentanţii ţării gazdă. Li Xiaopeng a cîştigat titlul olimpic la paralele, devansîndu-i pe sud-coreeanul Wonchul Yoo şi pe uzbecul Anton Fokin, iar Zou Kai a cîştigat aurul la bară fixă, după ce a primit o notă de 16.200, care i-a devansat pe americanul Jonathan Horton (16.175) şi pe germanul Fabian Hambuchen (15.875).