Garbine Muguruza a câştigat China Open

Tenis de câmp

Sport 11 Octombrie 2015 / 16:03 456 accesări

Jucătoarea de tenis Garbine Muguruza, locul 5 WTA şi cap de serie nr. 5, a câştigat China Open, turneu de categorie Premier Mandatory, după ce a învins-o, duminică, pe elvețianca Timea Bacsinszky (17 WTA şi cap de serie nr. 12), cu scorul de 7-5, 6-4, în finala de la Beijing. Muguruza s-a impus după o oră şi 35 de minute şi a intrat în posesia celui de-al doilea trofeu din carieră, după cel obţinut la Hobart, în 2014. Sportiva spaniolă, calificată deja la Turneul Campioanelor, va primi 1.000 de puncte WTA şi 973.505 dolari pentru cel mai important titlu din cariera ei. Muguruza va urca pe locul 4 în clasamentul WTA care va fi publicat luni, la numai un punct de rusoaica Maria Şarapova, locul 3 WTA (4.690p, faţă de 4.6910). La rândul ei, Timea Bacsinszky va face un salt important în clasamentul WTA, până pe locul 10, după cele 650 de puncte obţinute la Beijing. Bacsinszky va primi și 487.161 de dolari pentru prezența în finala de la Beijing. La acest turneu, Simona Halep a abandonat în primul tur. Tenismena constănțeană va ocupa, luni, tot locul 2 WTA, cu 6.580 de puncte.

WAWRINKA S-A IMPUS ÎN TURNEUL DE LA TOKYO

Tenismanul elveţian Stanislas Wawrinka, locul 4 ATP şi cap de serie nr. 1, a câştigat, duminică, finala turneului de 500 de puncte de la Tokyo, după ce l-a învins, cu scorul de 6-2, 6-4, pe francezul Benoit Paire (32 ATP). Wawrinka s-a impus într-o oră şi cinci minute şi a intrat astfel în posesia celui de-al 11-lea trofeu din carieră, al patrulea în 2015. Câştigătorul de la Roland Garros din acest an a devenit al doilea elveţian care câştigă la Tokyo, după Roger Federer, în 2006. Wawrinka va primi 306.200 de dolari şi 500 de puncte ATP pentru succesul din Japonia. Accidentat la tendonul lui Ahile, Paire a declarat forfait după acest meci pentru turneul de 1.000 de puncte de la Shanghai.