Georgian Popescu s-a calificat în optimi

Box

Sport 12 August 2008 / 00:00 558 accesări

România are doi pugilişti în optimile de finală ale turneului olimpic de box! După constănţeanul Ionuţ Gheorghe, învingător duminică, Georgian Popescu, asistat la colţ de antrenorul Ilie Dascălu, a debutat şi el cu o victorie, în primul tur al categoriei 60 kg. Ploieşteanul l-a avut ca adversar pe americanul Ali Sadam, în vîrstă de 20 de ani, pe care l-a dominat clar pe parcursul celor patru reprize. Scorul final a fost 20-5 pentru Popescu, pe reprize 3-2, 6-1, 7-2 şi 4-0, Sadam fiind şi numărat în rundul al doilea. În meciul următor, vineri, românul îl va întîlni pe Francisco Javier Vargas (Mexic), învingător la puncte, scor 9-2, în meciul cu Jean de Dieu Soloniaina (Madagascar). Dacă va trece de mexican, Popescu va boxa pentru o medalie cu învingătorul disputei Domenico Valentino (Italia) - Yordenis Ugas (Cuba).