Gera a marcat cel mai frumos gol din faza grupelor de la EURO 2016

Sport 26 Iunie 2016 / 16:53 392 accesări
Șutul lui Gera (nr. 10) din afara careului nu i-a dat nicio șansă portarului portughez Rui Patricio

Mijlocaşul maghiar Zoltan Gera a înscris cel mai frumos gol din faza grupelor Campionatului European din Franţa, în meciul încheiat la egalitate de Ungaria, scor 3-3, în faţa Portugaliei, arată un sondaj organizat pe site-ul UEFA. Golul marcat de Zoltan Gera (37 de ani) cu un șut imparabil de la 20 de metri, prin care Ungaria a deschis scorul în minutul 19, a primit 74% dintre voturi şi a fost urmat de reuşita lui Cristiano Ronaldo, din minutul 52 al aceluiaşi meci.

Printre nominalizaţi s-au mai numărat: Marek Hamsik (Rusia - Slovacia 1-2), Bastian Schweinsteiger (Germania - Ucraina 2-0), Alvaro Morata (Spania - Turcia 3-0), Romelu Lukaku (Belgia - Irlanda 3-0), Dimitri Payet (Franţa - România 2-1), Luka Modric (Croaţia - Turcia 1-0), Emanuele Giacherinni (Belgia - Italia 0-2).

Ungaria a încheiat Grupa F pe primul loc, cu 5 puncte, la egalitate de puncte cu Islanda, clasată pe locul 2. Portugalia a fost a treia, cu 3 puncte, iar Austria a ocupat ultimul loc, cu doar un punct.