Germania - Grecia, printre partidele cu cele mai multe goluri la un CE

Sport 25 Iunie 2012 / 00:00 257 accesări

Victoria Germaniei împotriva Greciei, scor 4-2, în sferturile EURO 2012 din Polonia şi Ucraina, se înscrie în lista partidelor cu cele mai multe goluri de-a lungul istoriei Campionatului European. Topul este condus de o partidă în care protagonişti au fost Franţa şi fosta Iugoslavia, scor 4-5, în semifinale, la chiar prima ediţie a CE, disputată în 1960. Pe locul secund în acest clasament se află două partide în care s-au înscris câte şapte goluri, iar în prim-plan s-a aflat tot fosta naţională a Iugoslaviei: 3-4 la CE din 2000, cu Spania (în grupe) şi 1-6 la aceeaşi ediţie a turneului final, în sferturi, cu Olanda. Şase goluri la un CE s-au mai înscris de cinci ori, incluzând şi ultimul meci dintre Germania şi Grecia, 4-2 în sferturile EURO 2012. Precedentele confruntări cu câte şase reuşite sunt Iugoslavia - Republica Federală Germană 2-4 (în 1976, semifinale), Rusia - Cehia 3-3 (în 1996, grupe), Iugoslavia - Slovenia 3-3 (în 2000, grupe) şi Croaţia - Anglia 2-4 (în 2004, grupe).