Germania a umilit Brazilia

Fotbal / Turneu final al CM, prima semifinală: BRAZILIA - GERMANIA 1-7

Sport 09 Iulie 2014 / 00:00 525 accesări

Nici cel mai optimist suporter german nu ar fi pronosticat o victorie atât de categorică în duelul cu Brazilia, din prima semifinală a Campionatului Mondial de fotbal. Aseară, pe “Estadio Mineirao” din Belo Horizonte, nemţii au umilit trupa lui Luis Felipe Scolari, Joachim Low câştigând de o manieră impunătoare duelul tactic cu antrenorul gazdelor. Tabela de marcaj arăta în min. 30 un incredibil 5-0 pentru Germania, brazilienii încasând patru goluri într-un interval de numai şase minute.

După o primă repriză fără istoric, partea a doua a jocului a mai adus două goluri pentru Germania, marcate de rezerva Schurrle, dar şi golul de onoare reuşit de Oscar, în min. 90.

Rezultat final: Brazilia - Germania 1-7 (Oscar 90 / T. Muller 11, Klose 23, Kroos 25, 26, S. Khedira 29, Schurrle 69, 79).

Germania a spulberat astfel visul brazilienilor de a deveni campioni mondiali pe teren propriu şi aşteaptă să afle adversara din marea finală: Argentina sau Olanda.