Germania, calificare cu emoții în sferturi

Sport 01 Iulie 2014 / 08:38 153 accesări

Echipa Germaniei a învins cu emoții formația Algeriei cu scorul de 2-1, după prelungiri, ieri, pe stadionul ''Beira-Rio'' din Porto Alegre, și s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia. Tripla campioană mondială a câștigat greu, prin golurile marcate de Andre Schuerrle (92) și Mesut Ozil (120), un meci pe care l-a dominat destul de autoritar și în care și-a creat destule ocazii. Algeria, la cea mai bună performanță a sa, optimile de finală, a făcut un joc remarcabil și a înscris prin Abdelmoumene Djabou (120+1). Germania, care pierduse ambele partide cu Algeria jucate până acum, inclusiv un 1-2 la CM 1982, va juca în sferturile de finală cu Franța. O mențiune specială merită portarul Neuer, care a făcut un remarcabil joc de libero în multe momente ale jocului cu algerienii.