Germania, pentru a doua oară consecutiv medaliată cu bronz

Finala mică: Uruguay - Germania 2-3 (Cavani 28, Forlan 51 / T. Muller 19, Jansen 56, Khedira 82)

Sport 12 Iulie 2010 / 00:00 274 accesări

Naţionala pregătită de Joachim Low şi-a confirmat statutul de favorită în meciul pentru locurile 3-4 al Campionatului Mondial din Africa de Sud, învingând, cu 3-2, la capătul unui meci extrem de spectaculos, reprezentativa Uruguay-ului. „Trebuie să ne temem de Germania, dar şi mai mult de caracatiţa Paul“ spunea, mai în glumă, mai în serios, selecţionerul Oscar Tabarez înaintea disputei, iar temerile tehnicianului în ceea ce priveşte prezicerile vestitei caracatiţe s-au confirmat. Deşi lipsită de aportul mai multor titulari, Neuer, Lahm, Podolski sau Klose fiind indisponibili, Germania a început mai bine meciul, iar noul puşti minune, Thomas Muller, a profitat, în min. 19, de o minge respinsă în faţă de Muslera şi a adus Germania în avantaj. Sud-americanii au replicat repede şi doar nouă minute mai târziu au restabilit egalitatea: eroul sfertului de finală cu Ghana, Luis Suarez, l-a găsit cu o pasă în adâncime pe Cavani, iar mijlocaşul uruguayan l-a învins pe Butt. Chiar dacă ocaziile la cele două porţi nu au lipsit nici în minutele următoare, pauza a găsit la egalitate cele două echipe care promiteau un frumos spectacol şi după pauză. Uruguay a început mai bine, iar Forlan a punctat pentru a cincea oară la acest turneu final, aducându-şi echipa în avantaj, în min. 51, şi egalându-i în clasamentul golgeterilor pe Klose, Villa şi Sneijder. Bucuria sud-americanilor de a obţine pentru prima oară în istorie medaliile de bronz a durat doar cinci minute, pentru că Muslera, Godin şi Lugano s-au bâlbîit în centrul careului, iar Jansen a reluat balonul, cu capul, în poarta goală, după o centrare excelentă a lui Boateng. Au urmat situaţii foarte bune de a înscrie pentru ambele echipe, însă ori intervenţiile lui Butt, ori imprecizia lui Kiesling au făcut ca tabela să rămână nemodificată până cu opt minute înainte de final. Germania a profitat de o nouă bâlbă a apărării adverse, iar Khedira şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor. Uruguay ar fi putut împinge totuşi meciul în prelungiri, însă Forlan a nimerit doar bara transversală dintr-o lovitură liberă de la 20 m la ultima fază a partidei. „După înfrângerea în faţa Spaniei, era clar pentru toţi că trebuie să câştigăm acest joc, pentru a încheia turneul cu o victorie. Vreau să-mi felicit echipa pentru voinţa şi resursele sale morale, în special în repriza secundă. Cred că această victorie este meritată“, a spus, la final, selecţionerul german Joachim Low.

Au evoluat - Uruguay (antrenor Oscar Tabarez): Muslera - Fucile, Lugano, Godin, Caceres - M. Pereira, Perez (77 Gargano), A. Rios, Cavani (88 Abreu) - Suarez, Forlan; Germania (antrenor Joachim Low): Butt - Boateng, Friedrich, Mertesacker, Aogo - T. Muller, Khedira, Ozil (90+1 Tasci), Schweinsteiger, Jansen (81 Kroos) - Cacau (73 Kiesling). Cartonaşe galbene: Perez / Friedrich, Aogo, Cacau. Au arbitrat: Benito Archundia (Mexic) - Hector Vergara (Canada), Marvin Torrentera (Mexic), rezervă: Marco Rodriguez (Mexic).