Germania, prima semifinalistă

Sferturi de finală / Portugalia - Germania 2-3 (Nuno Gomes 40, Helder Postiga 87 / Schweinsteiger 22, Klose 26, Ballack 61)

Sport 20 Iunie 2008 / 00:00 480 accesări

Primul sfert de finală de la EURO 2008 a consemnat calificarea Germaniei în penultimul act al competiţiei, Portugalia nereuşind revanşa pentru înfrîngerea din urmă cu doi ani, din finala mică a Campionatului Mondial. Nemţii au surprins încă din start, prin formula de joc utilizată de selecţionerul Joachim Low. După primul sfert de oră de tatonare au apărut şi ocaziile. Mai periculoşi au fost portughezii, dar Lehmann a reţinut balonul şutat de Simao, în min. 15, pentru ca Moutinho să reia peste poartă, în min. 20, de la marginea careului mic. Germania a lovit prima, în min. 22, prin Schweinsteiger, mijlocaşul nemţilor fructificînd centrarea de pe partea stîngă a lui Podolski. Peste numai patru minute tabela de marcaj s-a modificat încă o dată. Lovitură liberă executată de Schweinsteiger, centrare perfectă şi Klose, nemarcat în interiorul careului, a trimis mingea cu capul, fără speranţe pentru Ricardo. Portugalia a revenit în joc şi a redus din diferenţă pînă la pauză, în min. 40, prin Nuno Gomes, după ce Lehmann salvase, în primă fază, balonul expediat de Cristiano Ronaldo. Finalul reprizei a mai adus două situaţii de a marca, cîte una de fiecare parte. Ricardo a respins şutul lui Ballack, în min. 45, în timp ce Cristiano Ronaldo a trecut pe lîngă egalare în prelungirile primei reprize, mingea expediată de starul portughez trecînd de puţin pe lîngă poartă. Portugalia a ameninţat poarta lui Lehmann în debutul reprizei secunde, dar Pepe, în min. 57, a reluat cu capul, de la numai trei metri, peste poartă. Şi istoria din prima repriză s-a repetat, nemţii punctînd, în min. 61, tot după o lovitură liberă executată de Schweinsteiger. De data aceasta la recepţie a fost Ballack, mijlocaşul german profitînd de ieşirea hazardată pe centrare a lui Ricardo, dar şi de eroarea arbitrului suedez Peter Frojdfeldt, care nu a văzut faultul comis de căpitanul nemţilor asupra lui Paulo Ferreira. Pînă la final, Portugalia a încercat să revină, dar nu putut decît să reducă din diferenţă, în min. 87, prin Helder Postiga, iar ultimele atacuri nu au mai pus în pericol poarta lui Lehmann. A rămas 3-2 pentru Germania, nemţii sînt în semifinale şi visează frumos. Au eliminat Portugalia, considerată de Schweinsteiger cea mai bună echipă de la EURO 2008.

Au evoluat - Portugalia (selecţioner Luiz Felipe Scolari): Ricardo - Bosingwa, Pepe, R. Carvalho, Paulo Ferreira - Petit (73 Helder Postiga), Moutinho (30 Meireles) - Cr. Ronaldo, Deco, Simao - Nuno Gomes (67 Nani); Germania (selecţioner Joachim Low): Lehmann - Friedrich, Mertesacker, Metzelder, Lahm - Schweinsteiger (83 Fritz), Rolfes, Ballack, Hitzlsperger (73 Borowski) - Klose (89 Jansen), Podolski. Cartonaşe galbene: Petit, Pepe, Helder Postiga / Friedrich, Lahm. Au arbitrat: Peter Frojdfeldt - Stefan Wittberg şi Henrik Andren (toţi din Suedia).