Germania s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale

Sport 04 Iulie 2014 / 21:04 148 accesări

Reprezentativa Germaniei s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale, după ce a învins, pe arena Maracana din Rio de Janeiro, cu scorul de 1-0 (1-0), selecţionata Franţei, în sferturile de finală ale competiţiei. Unicul gol al meciului a fost marcat de Hummels în minutul 13.

Franţa: Lloris - Debuchy, Varane, Sakho (Koscielny '72), Evra - Cabaye (Remy '73), Pogba, Matuidi - Valbuena (Giroud '85) Benzema, Griezmann. Selecţioner:Didier Deschamps Germania: Neuer - Lahm, Boateng, Hummels, Höwedes - Schweinsteiger, Khedira - Özil (Gotze '83), Kroos (Kramer '90+2), Müller - Klose (Schurrle '69). Selecţioner: Joachim Low. Cartonaşe galbene: Khedira '55, Schweinsteiger '80 Arbitri: Nestor Pitana (Argentina) - Hernan Maidana (Argentina), Juan Pablo Belatti (Argentina) - Jonas Eriksson (Suedia)

În semifinale, Germania va juca în compania învingătoarei din meciul dintre Brazilia şi Columbia.