Ghana a învins Algeria

Cupa Africii pe Națiuni la fotbal

Sport 26 Ianuarie 2015 / 00:00 484 accesări

Etapa a doua a fazei grupelor de la Cupa Africii pe Națiuni la fotbal a mai adus trei egaluri în ultimele patru partide! Doar Ghana a reușit să învingă, trecând surprinzător de Algeria, printr-un gol marcat în ultimul minut al prelungirilor! Grupa D este cea mai încurcată, toate cele patru partide jucate până acum încheindu-se cu același scor - 1-1!!! Ultimele rezultate din etapa a doua din faza grupelor - GRUPA C: Ghana - Algeria 1-0 (Gyan 90+3), Africa de Sud - Senegal 1-1 (Manyisa 47 / Mbodji 60). Clasament: 1. Senegal 4p (3-2); 2. Algeria 3p (3-2); 3. Ghana 3p (2-2); 4. Africa de Sud 1p (2-4); GRUPA D: Cote d'Ivoire - Mali 1-1 (Gradel 87 / Sako 7), Camerun - Guineea 1-1 (Moukandjo 13/ Traore 72). Clasament: 1-4. Camerun, Cote d'Ivoire, Guineea și Mali 2p (2-2).

Duminică seară s-au jucat primele partide din etapa a treia, cele contând pentru Grupa A: Gabon - Guineea Ecuatorială și Congo - Burkina Faso. Astăzi, de la ora 20.00, sunt programate ultimele partide din Grupa B: I-le Capului Verde - Zambia și Congo DR - Tunisia.