Gimnaştii români au dat bronzul de la Atena pe locul şapte la Beijing

Sport 13 August 2008 / 00:00 517 accesări

Echipa masculină de gimnastică a României a ocupat poziţia a şaptea în finala concursului olimpic de la Beijing, cîştigat de China (286,125), urmată de Japonia (278,875 p) şi SUA (275,850 p). România a obţinut un total de 274,175 puncte: 46,250 (sol), 43,525 (cal cu mînere), 46,375 (inele), 49,300 (sărituri), 45,225 (paralele), 43,500 (bară). Răzvan Şelariu, Flavius Koczi, Daniel Popescu, Robert Stănescu, Marian Drăgulescu şi Adrian Bucur au evoluat la sărituri în prima rotaţie, cel mai bun aparat al gimnaştilor români. Din lotul lui Dan Grecu trei gimnaşti au reuşit sărituri foarte bune - Koczi (16,525 p), Popescu (16,225 p), Drăgulescu (16,550 p). Astfel, echipa noastră s-a clasat pe primul loc după prima rotaţie, cu un total de 49,300 p, luîndu-i faţa Franţei (48,400) şi SUA (46,375). Însă concursul era abia la început, iar în a doua rotaţie, România a concurat la paralele, Şelariu obţinînd 14,850 p, Koczi 15,050 p, iar Stănescu 15,325 p. Astfel, după două aparate, într-un clasament provizoriu, gimnaştii români ocupau locul al treilea, cu un total de 94,525 p, de această dată fiind devansaţi de francezi şi americani. A urmat însă bara, solul şi calul cu mînere unde evoluţiile lipsite de strălucire şi siguranţă au coborît România pînă pe locul şapte, cu patru poziţii mai jos decît reuşita de la Atena. La ultimele trei rotaţii cele mai mari note le-a obţinut Şelariu 14,750 p (la bară fixă) şi 15,525 p (la sol) şi Drăgulescu 15,650 p (la sol). Koczi a obţinut cea mai mare notă la cal cu mînere, 15.175 p, exerciţiul acestuia fiind unul dintre cele mai curate la acest aparat. După evoluţiile gimnaştilor la ultimul aparat, inele, Bucur 15,125 p, Şelariu 15,325 p şi Stănescu 15,925 p, România a încheiat concursul pe echipe cu un punctaj total de 274,175 p.

Gimnaştii se vor concentra pentru finalele pe aparate

După ratarea podiumului din finala pe echipe, gimnaşti români s-au arătat extrem de dezamăgiţi, Răzvan Şelariu afirmînd că au fost foarte aproape de poziţia a patra. „Nu este mare diferenţă între România de acum şi cea de la Atena, cînd am urcat pe podium, însă cele două ratări au contat foarte mult. Ne-a lipsit foarte puţin ca să ocupăm locul patru. Ne-a lipsit doar norocul. Şi noi am avut execuţii bune, dar ne recunoaştem înfrînţi. Sportul te pedepseşte”, a declarat Răzvan Şelariu, pentru care Jocurile Olimpice de la Beijing s-au terminat, el nefiind calificat în nicio finală pe aparate. În schimb, Marian Drăgulescu, finalist la două aparate, a anunţat că se va concentra asupra finalelor pe aparate: „Dezamăgirea nu este foarte mare. A fost mai bine decît în calificări, dar nu suficient pentru un rezultat mare. Îmi rămîne acum doar să mă concentrez pentru finalele de la sol şi sărituri”.