Goluri spectaculoase în al doilea duel dintre FC Viitorul şi U. Craiova

Fotbal / Meci amical

Sport 06 Iunie 2020 / 16:19 919 accesări
Rivaldinho a marcat golul Viitorului

A doua partidă amicală dintre echipele Universitatea Craiova şi FC Viitorul Constanţa, disputată sâmbătă după amiază, în Bănie, s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 2-1.

După ce Căbuz a intervenit salvator la şutul lui Cicâldău, Viitorul a punctat pe contraatac, în minutul 6, prin Rivaldinho, care a trimis mingea plasat, la colţul lung, după o pasă a lui Gabriel Iancu. Egalarea a venit în minutul 38, atunci când Bărbuţ a expediat mingea la vinclu, fără speranţe pentru Căbuz. În repriza a doua, în minutul 65, Viitorul a trimis mingea în plasa porţii adverse, prin Aurelian Chiţu, însă reuşita atacantului constănţean a fost anulată pentru o presupusă poziţie de ofsaid. Golul victoriei formaţiei oltene a fost reuşit de Bărbuţ, în minutul 82, tot cu un şut imparabil, la vinclu.

Au evoluat următoarele echipe - U. Craiova (antrenor Cristiano Bergodi): Pigliacelli - Mitran, M. Bălașa (46 Şt. Vlădoiu), Acka, Vătăjelu - Mateiu, Cicâldău (cpt.) (72 Danciu), D. Nistor - Bărbuț, A. Ivan, Baiaram (57 L. Niţu); FC Viitorul (manager tehnic: Gheorghe Hagi): Căbuz (71 Buzbuchi) - R. Boboc (46 Georgescu), Ghiţă (82 G. Buta), Mladen (71 Dănuleasa), Cr. Ganea - A. Ciobanu (46 Grosu), Artean (82 N. Popescu), Casap (71 Grameni), A. Pitu (46 A. Chiţu) - G. Iancu (cpt.) (82 Bodişteanu), Rivaldinho (71 Andronache).

Vineri, 12 iunie, de la ora 20.00, pe teren propriu, Universitatea Craiova va susţine primul meci oficial în etapa a treia din play-off-ul Ligii 1, cu FC Botoşani.

Iar duminică, 14 iunie, de la ora 17.00, FC Viitorul Constanţa o va întâlni pe CSM Politehnica Iaşi, pe terenul „Central” din Complexul Sportiv al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, în etapa a treia din play-out-ul Ligii 1.