“Granzii” s-au calificat fără probleme

Fotbal / Cupa României, optimi de finală

Sport 13 Noiembrie 2008 / 00:00 565 accesări

Marile favorite s-au impus fără probleme în meciurile disputate ieri, în faza optimilor de finală ale Cupei României. În plină criză financiară, Rapid a luat o “gură” de oxigen, calificîndu-se în sferturi după ce a spulberat echipa de ligă secundă Internaţional Curtea de Argeş. Nici Dinamo nu a avut dificultăţi în a-şi apropia calificarea, trecînd uşor de o altă formaţie din eşalonul secund, FC Botoşani. Ceva mai greu s-a descurcat FC Vaslui, dar elevii lui Viorel Moldovan au depăşit pe CS Otopeni. Cel mai încins meci al optimilor a avut loc la Făgăraş, unde Gloria Bistriţa şi FC Braşov au ajuns la loviturile de departajare, după ce la finalul timpului regulamentar de joc scorul era egal, 1-1. Cu nervii mai tari, bistriţenii s-au impus cu 5-3, obţinînd biletele pentru sferturi. Aseară, la Piteşti, în derby-ul Olteniei, Pandurii Tg. Jiu a dispus, cu 4-1, de U. Craiova. Celor cinci sfert-finaliste stabilite ieri li se adaugă Unirea Urziceni şi FC Timişoara, care au obţinut calificarea în partidele disputate marţi. Ultimul meci din optimi are loc astăzi, cînd Sportul Studenţesc încearcă să producă o nouă surpriză, după ce a eliminat Steaua, şi să treacă de cealaltă reprezentantă a României în Liga Campionilor, CFR Cluj.

Rezultate - marţi: Dunărea Galaţi - FC TIMIŞOARA 1-2 (Enache 56 / G. Bucur 19, Borbely 49), UNIREA URZICENI - Oţelul Galaţi 1-0 (Dănălache 83); miercuri: RAPID - Internaţional Curtea de Argeş 3-0 (J.P. Pinto 11, R. Fernandes 72, Herea 85), GLORIA BISTRIŢA - FC Braşov 5-3 (1-1), după prelungiri şi lovituri de departajare (D.Roman 18 / Ilyeş 50), CS Otopeni - FC VASLUI 1-2 (Kalle 75 / N. Jovanovic 34, Burdujan 74-pen.), FC Botoşani - DINAMO 1-3 (A. Simao 86 / Andrei Cristea 50, 83, Dănciulescu 66), U. Craiova - PANDURII TG. JIU 1-4 (Fl. Costea 58 / I. Iordache 25, Al. Piţurcă 51, V. Simion 85, Raskovic 90).

Astăzi este programat ultimul meci al optimilor: Sportul Studenţesc - CFR Cluj (ora 20.30, Bucureşti, Stadion “Giuleşti-Valentin Stănescu”, Antena 1). Sferturile de finală se vor disputa pe 15 aprilie 2009.