Gremio Porto Alegre a cucerit Copa Libertadores

După 22 de ani!

Sport 30 Noiembrie 2017 / 18:25 812 accesări
Renato Gaucho este primul brazilian care câștigă Copa Libertatores atât ca antrenor, cât și ca jucător

Gremio Porto Alegre a câştigat miercuri Copa Libertadores, pentru a treia oară în istoria clubului și pentru prima dată după 22 de ani. Brazilienii au mai intrat în posesia celui mai important trofeu rezervat echipelor sud-americane de club în 1983 şi 1995.

Miercuri seară, în meciul retur al finalei, desfășurat în faţa a 47.000 de spectatori, Gremio a învins în deplasare, scor 2-1 (2-0), formaţia argentiniană Lanus. Fernandinho (minutul 27) şi Luan (minutul 42) au marcat pentru oaspeţi, în timp ce Jose Sand (minutul 72) a redus din diferenţă, din penalty. Ramiro (Gremio) a fost eliminat în minutul 83. Peste 30.000 de spectatori au fost prezenţi pe stadionul din Porto Alegre şi au urmărit returul pe un ecran uriaş.

Gremio a câştigat şi meciul tur, cu scorul de 1-0. Echipa braziliană va participa la Campionatul Mondial al cluburilor, programat între 6 şi 16 decembrie la Abu Dhabi, fiind calificată direct în semifinale.

De remarcat că antrenorul Renato Gaucho a devenit primul brazilian care câştigă Copa Libertatores atât ca tehnician, cât şi ca jucător. El a fost pe teren la succesul lui Gremio din 1983.

Câştigătoarea din 2016 a trofeului, echipa columbiană Atletio Nacional, a fost eliminată în faza grupelor.

ȘTIM TABLOUL CAMPIONATULUI MONDIAL AL CLUBURILOR

Gremio Porto Alegre a devenit miercuri şi ultima echipă calificată pentru Campionatul Mondial al cluburilor, care se va desfăşura între 6 şi 16 decembrie la Abu Dhabi (Emiratele Arabe Unite). La această competiţie participă campioanele confederaţiilor continentale şi campioana EAU, Al Jazira, reprezentanta ţării gazdă.

Programul competiţiei arată astfel:

6 decembrie, turul I: Al Jazira - Auckland City (se dispută la Al Ain, pe Hazza bin Zayed Stadium, arenă de 22.000 de locuri)

9 decembrie, turul al II-lea: Al Jazira sau Auckland City - Urawa Red Diamonds; Pachuca - Wydad Casablanca

12 decembrie, meciul pentru locul 5, între învinsele din data de 9 decembrie (se dispută la Al Ain, pe Hazza bin Zayed Stadium)

13 decembrie, semifinale: Al Jazira sau Auckland City sau Urawa Red Diamonds - Real Madrid; Pachuca sau Wydad Casablanca - Gremio Porto Alegre

16 decembrie, meciul pentru locul 3 şi finala mare

Partidele de la Abu Dhabi se joacă pe Zayed Sports City Stadium, de 43.000 de locuri.