Greşelile au privat Callatis de cel puţin o remiză

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa 1: CALLATIS MANGALIA - DELTA TULCEA 1-2

Sport 22 August 2011 / 00:00 781 accesări

Callatis Mangalia a pierdut, scor 1-2 cu Delta Tulcea, primul meci de la revenirea în eşalonul secund. În faţa unei aspirante la promovare, Callatis a început foarte bine jocul de sâmbătă, iar Crăciun a trecut pe lângă deschiderea scorului în min. 9, portarul Stoicescu opunându-se în ultimul moment. Şi cum ocazile se răzbună, în min. 28, fostul jucător al Farului, D. Florea (aflat pentru puţin timp şi la Callatis), a şutat puternic de la marginea careului, Dragne a respins cu greutate, iar Henry (un alt fost jucător al Farului) a deschis scorul cu un şut la colţul lung. Acelaşi Henry a dublat avantajul tulcenilor în min. 32, când a profitat de o gafă a lui Ferariu şi l-a învins pe Dragne cu un şut din 5 m. La 0-2, antrenorul Marin Barbu a forţat şi mai mult atacul, introducându-l inspirat pe Bardu în locul lui Ferariu. Mijlocaşul care joacă parcă de o viaţă în tricoul Mangaliei a redat speranţele suporterilor după ce a redus din handicap în min. 66 cu un şut plasat de la 17 m. Callatis ar fi putut egala cu trei minute înainte de final, însă s-a opus centralul Marius Bocăneală, care nu a acordat o lovitură de la 11 m şi cartonaş roşu la un henţ evident al lui Cîrjă. S-a încheiat 2-1 pentru Delta, iar Callatis trebuie acum să se gândească doar la meciul care va urma.

„Două reprize total diferite, în actul secund dominând la toate capitolele. Dacă nu ar fi fost greşelile din prima parte, am fi putut obţine mai mult“, a declarat la final antrenorul Marin Barbu. Au evoluat - Callatis: Dragne - Ferariu (46 Bardu), Floricel, Damian, Miron - Bolat, Cojenel, Sofronie, I. Florea (46 Răvoiu) - Şt. Iordache, Crăciun (67 Calagi); Delta Tulcea: Stoicescu - Cîrjă, Soporan, D. Munteanu, D. Sînmărtean (60 Scarlat) - A. Ionescu (58 Postolache), Coconaşu, Oae, Ţene - D. Florea (83 Radu), Henry. Cartonaşe galbene: Cîrjă, Coconaşu, Ţene. Au arbitrat: Marius Bocăneală (Galaţi) - Cosmin Vătămanu şi Gabriela Dănănae (ambii din Bucureşti).