Grup Nave Constanţa s-a impus în „Cupa 24 iulie“ la fotbal

Sport 24 Iulie 2013 / 00:00 467 accesări

„Cupa 24 iulie” la fotbal, competiţie organizată în fiecare an de Garda de Coastă, cu prilejul sărbătoririi Zilei Poliţiei de Frontieră Române, s-a încheiat cu succesul echipei Grup Nave Constanţa, care a învins în finală formaţia PTF Aeroport Constanţa cu scorul de 2-1. În finala mică, Aparatul Central al Gărzii de Coastă a dispus de SPF Negru Vodă cu 5-2. Rezultatele din semifinale, desfăşurate tot pe terenul din incinta Gărzii de Coastă: PTF - Aparatul Central 2-1; Grup Nave - Negru Vodă 2-1.

Organizatorii au premiat fiecare echipă participantă şi au acordat trei premii speciale: cel mai bun marcator - Sorin Chiriţă (GN Constanţa), 9 goluri; cel mai bun portar - Petre Ghezea (PTF Aeroport); cel mai tehnic jucător al turneului - Cristian Cotabiţă (SPF Băneasa).

În cadrul aceleiaşi competiţii, „Cupa 24 iulie”, a avut loc şi un turneu de volei, în care podiumul a fost următorul: 1. Grup Nave Mangalia; 2. Centrul de Pregătire al Personalului Navigant; 3. Aparatul Central. La tenis de masă, primii trei clasaţi au fost Mihai Chiş (Aparatul Central), Dan Manea (Grup Nave Constanţa) şi Nicuşor Moga (Grup Nave Constanţa).

Competiţia a fost organizată de ACS Frontiera Tomis Constanţa, în parteneriat cu Sindicatul Naţional al Poliţiştilor şi Personalului Contractual (SNPPC) - Biroul Teritorial Constanţa, Sindicatul Pro Lex şi Corpul Naţional al Poliţiştilor - Consiliul Teritorial Constanţa. Festivitatea de premiere a fost oficiată de directorul Gărzii de Coastă, comisar-şef de poliţie Laurenţiu Costache.