“Gură de oxigen” pentru FC Farul

Fotbal / Liga I-21: Ceahlăul Piatra Neamţ - FC Farul 0-1

Sport 01 Martie 2008 / 00:00 796 accesări

“Rechinii” au dat lovitura în fieful uneia din contracandidatele în lupta pentru evitarea retrogradării, Ceahlăul Piatra Neamţ, învingînd vineri seară, cu 1-0, în etapa a 21-a a Ligii I. Elevii lui Ion Marin s-au aruncat în ofensivă încă din start şi portarul Savu s-a opus salvator la acţiunile lui Chico şi Gerlem în primele cinci minute ale partidei. Forcingul constănţean a adus o lovitură de pedeapsă în min. 7, cînd Omoduemuke l-a faultat pe Voiculeţ şi căpitanul Cristi Şchiopu a transformat de la punctul cu var, deschizînd scorul. Disperaţi, nemţenii s-au aruncat în atac, dar au dat peste o defensivă bine organizată, care nu a lăsat culoare spre poarta lui Vlas. Mai mult, arbitrul Marius Martiş a închis ochii, în min. 28, la henţul comis în careu de Todoran şi pînă la pauză doar ex-faristul Ionuţ Bădescu a dat ceva emoţii oaspeţilor. Repriza secundă a însemnat un forcing continuu al gazdelor, dar momentul cel mai important a avut loc pe marginea terenului. Atacantul Mircea Oprea nu a putut intra în joc timp de cîteva minute pentru că a îmbrăcat un tricou cu alt număr şi a fost nevoit să fugă pînă la vestiare, spre deliciul spectatorilor. Cu şase minute înaintea finalului, Doicaru şi-a iertat foştii coechipieri, trimiţînd pe lîngă poartă din interiorul careului, iar constănţenii au răspuns cu o fază trasă la indigo, cu Gerlem în rolul principal. Pînă la final nu s-a mai întîmplat nimic şi “rechinii” au cîştigat trei puncte mari în tentativa de a rămîne în prima ligă. “Am venit pregătiţi să învingem. A fost un joc foarte important, pe care l-am dominat din punct de vedere tactic. Cele trei puncte ne dau speranţe că vom rămîne în primul eşalon“, a declarat Ion Marin.

Au evoluat - Ceahlăul (antrenor Viorel Hizo): Savu - Matei (77 Nohai), Forminte (cpt.), Ivan, Barna - Bădescu, Omoduemuke (74 Rusmir), Croitoru, Cristocea (59 M. Oprea) - Doicaru, Cernoch; Farul (antrenor Ion Marin): Vlas - Băcilă, I. Barbu, Şchiopu (cpt.), Maxim - E. Nanu (46 Farmache), Todoran (78 Gheară), Pătraşcu, Voiculeţ - Chico (85 G.Mendy), Gerlem. Cartonaşe galbene: M. Oprea / Vlas, Todoran. Au arbitrat: Marius Martiş (Focşani) - Ionel Popa (Paşcani) şi Traian Marchiş (Baia Mare).

„Meci de foc” în Ghencea

Celelalte meciuri ale etapei a 21-a - sîmbătă: Gloria Bistriţa - FC Vaslui (ora 13.30, Naţional TV); U. Cluj - UTA (ora 15.30, Telesport); Dacia Mioveni - Dinamo (ora 20.45, Antena 1); duminică: U. Craiova - Pandurii Tg. Jiu (ora 14.00, TVR 1); Gloria Buzău - Poli Iaşi (ora 14.45, Telesport); Oţelul Galaţi - Rapid (ora 15.30, Naţional TV); Steaua - CFR Cluj (ora 20.30, Kanal D); luni: Poli Timişoara - Unirea Urziceni (ora 20.30, Kanal D).