Guriţă a revenit în forţă

FC Farul a învins cu 2-1 pe Cerno More Varna într-o partidă amicală

Sport 10 Septembrie 2007 / 00:00 1382 accesări

Profitînd de pauza competiţională, FC Farul a disputat sîmbătă un meci amical în compania echipei bulgare de primă ligă, Cerno More Varna. Programat pe stadionul “Farul”, meciul nu a adus în tribune decît cîteva sute de spectatori, care au înfruntat vremea răcoroasă. Printre ei s-a aflat şi fostul antrenor al constănţenilor, Petre Grigoraş, dar şi o micuţă galerie a oaspeţilor, formată din 10 suporteri, care şi-a încurajat favoriţii pe tot parcursul jocului. Încercînd să facă o ultimă repetiţie oficială înaintea partidei cu CFR Cluj, din etapa a şaptea a Ligii I, antrenorul Constantin Gache a trimis în teren din primul minut “unsprezecele” de bază, în care l-a inclus şi pe Mihai Guriţă, revenit săptămîna trecută la Constanţa. În ciuda acestui lucru, bulgarii au părut să conducă ostilităţile în prima repriză, în special la mijlocul terenului. Drept urmare, Stojanov a deschis scorul în minutul 28, trimiţînd cu capul pe lîngă George Curcă, după centrarea primită de la Alex. De partea cealaltă, constănţenii au trăit doar prin incursiunile lui Gerlem, în timp ce camerunezul Chigou nu s-a descurcat în faţa fundaşilor bulgari. Situaţia s-a schimbat după pauză, cînd Guriţă a fost urcat în ofensivă, locul său pe banda dreaptă fiind luat de Băcilă, în timp ce Chigou a rămas la vestiare. Veteranul de 34 de ani a adus egalarea în minutul 55, fructificînd o pasă venită de la Gerlem, şi a contribuit decisiv la golul al doilea al Farului. În minutul 59, Băcilă a adus gazdele în avantaj, după o combinaţie cu Guriţă, anunţînd o repriză secundă excelentă. Chiar dacă şi-a dominat cu autoritate adversarii, “rechinii” nu au mai reuşit însă să înscrie pînă la final, scorul rămînînd 2-1. Totuşi, bulgarii, care au avut în lot patru brazilieni şi un portughez, au reprezentat un partener perfect pentru o partidă de verificare.

Au evoluat formaţiile: Farul (antrenor Constantin Gache): G.Curcă - Farmache (86 L.Mihai), Gheară, Şchiopu (46 Mala), Maxim (82 Otvoş) - Guriţă (72 Şt.Ciobanu), Todoran (86 Apostu), Pătraşcu (54 I.Barbu), Voiculeţ (79 Larie) - Chigou (46 Băcilă), Gerlem (79 D.Florea); Cerno (antrenor Nikola Spasov): Ilchev (46 Kolev) - Christov, Domanikov (70 Manolov), Tomach (85 V.Kostadinov), Peris - Stojanov, Djalma (70 P.Kostadinov), Ricardo (61 Georgiev, 89 Filipov), Alex (67 Bachev, 79 Da Silva) - Andonov (46 Mirchev), Dabinjo.

“Un test reuşit”

La finalul întîlnirii, Constantin Gache s-a declarat mulţumit de prestaţia echipei sale în repriza secundă. “A fost un joc util, de verificare, în compania unei echipe bune, care joacă fotbal de calitate. În prima repriză nu am jucat nimic, dar ne-am revenit după pauză. Pe fondul unei posesii mult mai bune, am reşit să marcăm de două ori şi să ne creăm mai multe ocazii”, a spus antrenorul Farului, care a lăudat şi evoluţia lui Mala, aflat în probe: “Pe mine m-a convins, atît la antrenamente, cît şi în amicale şi sper să-l putem transfera”.

Partida a avut şi un moment special pentru doi dintre arbitrii care au oficiat de-a lungul timpului la Constanţa. Astfel, înainte de primul fluier, Ioan “Sucă” Gheorghică şi Constantin Bodnar s-au retras din activitatea sportivă, primind flori, diplome şi medalii din partea Asociaţiei Judeţene de Fotbal, reprezentată de Voicu Săbău.