Hagi nu a “trădat”... presa

Sport 03 Decembrie 2011 / 00:00 1068 accesări

Vineri seară, pe terenul acoperit de la Hotelul Iaki, s-a disputat un meci de zile mari, între reprezentanţii jurnaliştilor sportivi din mass-media locală şi centrală şi reprezentanţii Academiei de Fotbal “Gheorghe Hagi”, acesta fiind primul eveniment dedicat partenerilor şi susţinătorilor proiectului Academiei Hagi. Gică Hagi a ales să îmbrace pe toată durata jocului tricoul alb, al echipei presei, iar rezultatul final, consemnat de arbitrul întâlnirii, a fost egal, 8-8, pentru că la loviturile de departajare nimeni nu a mai contabilizat golurile şi ratările. Hagi a marcat un... autogol de senzaţie, dar a şi a pasat senzaţional pentru un gol marcat cu capul de Robert Bak, golgeterul echipei presei, cu trei reuşite. Golul serii, cu o “scăriţă” a la Panenka i-a aparţinut lui Sorin Cealera, revenit se pare la forma de altădată. „Nefăcând de mai mult timp mişcare, stau mai prost la capitolul fizic“, a spus Hagi la finalul jocului în care i-a coordonat excelent pe jurnalişti.

Au evoluat - Presa: Adrian Lungu şi Sorin Teodoreanu (Telegraf), Sorin Cealera şi Tudorel Ene (Neptun TV), Cristian Banciu (Observator), Robert Bak (Cuget Liber), Marian Olaianos (TVR), Sandu Enciu (Pro Sport), Cosmin Beşliu (GSP TV) şi Gică Hagi; Academia: Iulian Gîndac, Zoltan Iasko, Bogdan Vintilă, Norbert Niţă, Lucian Burchel, Decebal Curumi, Cosmin Hodor, Costin Mega, Cătălin Anghel şi Ciprian Mihai (ofiţerul de presă al Academiei, care în repriza secundă a trecut cu tot arsenalul în tabăra jurnaliştilor, pentru a-şi recâştiga locul de titular în formaţia Telegraf la ediţia a 21-a a Trofeului Telegraf la fotbal în sală).

Sâmbătă dimineaţă, va avea loc o vizită la Academia de la Ovidiu, iar seara de la ora 17.00, tot pe terenul acoperit de la Hotelul Iaki, se va disputa un meci între reprezentanţii partenerilor şi reprezentanţii Academiei, în care Gică Hagi va juca la ambele echipe câte o repriză.