Halep - Bertens, sâmbătă, de la ora 19.30, în ultimul act la Madrid

Tenis de câmp

Sport 11 Mai 2019 / 07:14 552 accesări

Tenismena constănţeană Simona Halep (locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3) o va întâlni sâmbătă, de la ora 19.30 (în direct la Digi Sport), pe olandeza Kiki Bertens (locul 7 WTA), în finala turneului de categorie Premier Mandatory de la Madrid, turneu dotat cu premii în valoare totală de 7.021.128 de dolari.

În semifinale, Kiki Bertens a învins-o pe Sloane Stephens (SUA, locul 8 WTA) - (Olanda, locul 7 WTA), cu scorul de 6-2, 7-5, după o oră şi 29 de minute de joc.

Halep şi Bertens s-au mai întâlnit de cinci ori până acum, tenismena noastră câştigând de trei ori. Ultimul duel a fost în finala turneului de la Cincinnati, în 2018, atunci când Bertens s-a impus cu scorul de 2-6, 7-6 (8/6), 6-2. Dacă va obţine trofeul la Madrid Open, Simona Halep va reveni, începând de luni, pe primul loc al clasamentului WTA.