Halep a pierdut în sferturi la Birmingham

Tenis / Circuitul WTA

Sport 20 Iunie 2015 / 00:00 874 accesări

Tenismena constănțeană Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie nr. 1, a fost învinsă vineri, cu scorul de 2-6, 6-0, 7-6 (7/4), de sportiva franceză Kristina Mladenovic, locul 43 WTA, în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier de la Birmingham, dotat cu premii în valoare totală de 731.000 de dolari. Sportiva în vârstă de 24 de ani a făcut un prim set bun și părea să se impună fără probleme, dar setul secund a fost dezastruos. Halep nu a reușit să câștige nici măcar un game, astfel că partida a ajuns în setul decisiv. Cele două sportive au mers cap la cap, fiecare adjudecându-și un game pe serviciul adversarei, astfel că soarta partidei s-a decis în tie-break. Mai concentrată, Mladenovic a tras biletul câștigător și a încheiat disputa după o oră și 52 de minute. „Este o victorie mare pentru mine, a fost un meci fantastic. Am mai învins-o pe Simona şi este uimitor că am reuşit să bat din nou o jucătoare atât de bună. A fost foarte bună în primul set şi nu prea îmi găsisem ritmul. Nu prea m-am descurcat cu soarele, m-a deranjat. Setul al doilea mi-a dat o şansă, au fost câteva greşeli din partea ei. Simona este o jucătoare puternică şi mă bucur că am reuşit să o înving”, a declarat Mladenovic, care a mai învins-o pe Halep anul trecut, în runda inaugurală a turneului de la Paris. Pentru prezența în sferturi, constănțeanca va primi un cec în valoare de 16.725 de dolari şi 100 de puncte WTA. Următoarea competiţie la care va participa Halep este turneul de la Wimbledon, al treilea de Grand Slam al anului.