Halep, Buzărnescu, Bara şi Cîrstea continuă la Paris

Tenis de câmp

Sport 03 Iunie 2018 / 07:55 604 accesări
Mihaela Buzărnescu va lupta duminică pentru ajunge în sferturi la Roland Garros (sursa foto: www.wtatennis.com)

Patru tenismene tricolore vor juca în optimile de finală ale turneului de la Roland Garros, al doilea de Grand Slam al anului: Simona Halep (locul 1 WTA) şi Mihaela Buzărnescu (locul 33 WTA şi favorită numărul 31) - la simplu, Mihaela Buzărnescu, Irina Bara şi Sorana Cîrstea, la dublu.

După victoria de sâmbătă seară, 7-5, 6-0 cu Andrea Petkovic (Germania, locul 107 WTA), Halep a declarat la Eurosport: „M-am aşteptat la un meci greu. Am mai jucat cu ea, a fost o bătălie grea în primul act, psihologic m-am bucurat că am câştigat primul set. Este o adversară redutabilă. Este un lucru fabulos faptul că atâţia oameni au venit să mă vadă pe terenul 18. Au fost mulţi români. Este minunat”. Pentru a ajunge în sferturi, Halep trebuie să treacă de Elise Mertens (Belgia, locul 16 WTA şi favorită numărul 16).

Tot sâmbătă seară, Irina Begu (locul 40 WTA) a fost învinsă, în turul al treilea la simplu, de Caroline Garcia (Franţa, locul 7 WTA şi favorită numărul 7), cu scorul de 6-1, 6-3, după o oră şi 20 de minute de joc. Begu va primi un cec în valoare de 130.000 de euro şi 130 de puncte WTA. Begu a disputat sâmbătă seară şi meciul din turneul de dublu feminin, alături de Qiang Wang (China). Begu şi Wang au pierdut întâlnirea din turul al doilea cu favoritele numărul 3, Andreja Klepac (Slovenia) şi Maria Jose Martinez (Spania), scor 3-6, 5-7, după o oră şi 28 de minute de joc. Begu şi Wang vor primi un cec în valoare de 22.000 euro şi 130 de puncte WTA la dublu.

Mihaela Buzărnescu şi Irina Bara s-au calificat, sâmbătă, în optimile probei de dublu, după ce le-au învins pe favoritele numărul 4, Latisha Chan (Taiwan) şi Bethanie Mattek-Sands (SUA), cu scorul de 2-6, 6-3, 6-3, după două ore de joc. În optimi, Buzărnescu şi Bara vor înfrunta perechea americană Jennifer Brady / Vania King. Prin calificarea în optimi, Buzărnescu şi Bara şi-au asigurat un cec în valoare de 41.000 de euro şi 240 de puncte WTA. În schimb, vineri seară, Mihaela Buzărnescu şi finlandezul Henri Kontinen au cedat în duelul din primul tur cu Yifan Xu (China) şi Oliver Marach (Austria), scor 7-6 (7/3), 3-6, 9-11, după o oră şi 36 de minute de joc. Buzărnescu şi Kontinen vor primi un cec în valoare de 4.750 de euro.

BUZĂRNESCU ŞI CÎRSTEA VOR JUCA DUMINICĂ

Organizatorii turneului de la Paris au anunţat programul de duminică, iar Mihaela Buzărnescu va evolua pe arena centrală „Philippe Chatrier”, în primul meci al zilei, de la ora 12.00, în optimile de finală la simplu, cu Madison Keys (SUA, locul 13 WTA şi cap de serie numărul 13). Tot duminică, în optimile turneului de dublu, perechea Sorana Cîrstea (România) / Sara Sorribes Tormo (Spania) va înfrunta cuplul Hao-Ching Chan (Taiwan) / Zhaoxuan Chang (China), cap de serie numărul 8, în primul meci de pe terenul 1, tot de la ora 12.00.