Halep, calificare spectaculoasă în finala de la Dubai

După ce a pierdut primul set

Sport 21 Februarie 2015 / 00:00 857 accesări

Jucătoarea constănțeană de tenis Simona Halep s-a calificat în finala turneului de categorie Premier 5 de la Dubai, competiţie dotată cu premii în valoare totală de 2.513.000 de dolari. Vineri seară, în semifinala disputată împotriva danezei Caroline Wozniacki, locul 5 WTA şi cap de serie nr. 3, Halep, locul 4 WTA şi cap de serie nr. 1, s-a impus după după un meci care durat o oră şi 42 de minute, în trei seturi, cu scorul de 2-6, 6-1, 6-1. În ultimul act la Dubai, Halep o va înfrunta sâmbătă, de la ora 17.00 (în direct la Digi Sport 3), pe tenismena cehă Karolina Pliskova, locul 18 WTA şi cap de serie nr. 17, care a învins-o, tot vineri, cu scorul de 6-4, 5-7, 7-5, pe sportiva spaniolă Garbine Muguruza, locul 24 WTA.

Calificarea în finală la Dubai este recompensată cu 227.860 de dolari şi 585 de puncte WTA. În cazul unui succes în ultimul act, Halep va reveni pe locul 3 WTA. Halep și Pliskova se vor întâlni în premieră, sâmbătă. „Mă simt formidabil. A fost un meci greu, pentru că adversara mea a alergat foarte mult. Publicul este alături de mine și mă susține. Am jucat mai bine de la o zi la alta. Va fi o nouă provocare pentru mine duelul din finală, cu Pliskova, a declarat Simona Halep, după confruntarea cu Wozniacki.

Pentru tenismena de la țărmul mării va fi a 16-a finală din carieră. Halep a câştigat nouă turnee, la Shenzhen (2015), Doha și Bucureşti (ambele în 2014), Nurnberg, 's-Hertogenbosch, Budapesta, New Haven, Moscova şi Sofia (toate cele şase turnee în 2013).