Halep, demonstraţie de forţă la Madrid Open

Tenis de câmp

Sport 08 Mai 2019 / 14:16 1761 accesări

Miercuri, în optimile de finală ale turneului de tenis de la Madrid, dotat cu premii în valoare totală de 7.021.128 de dolari, constănţeanca Simona Halep (locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3) a „spulberat-o” pe slovaca Viktoria Kuzmova, o jucătoare în vârstă de 20 de ani aflată pe locul 46 WTA. Halep s-a impus cu scorul de 6-0, 6-0, după 44 de minute de joc efectiv, la capătul unui meci în care a cedat doar 12 puncte.

Halep a ajuns pentru a doua oară consecutiv în sferturile de finală ale turneului pe care l-a câştigat în în 2016 şi 2017.

Pentru a ajunge în semifinale, Halep va înfrunta învingătoarea din partida Ashleigh Barty (Australia, locul 9 WTA) şi Yulia Putintseva (Kazahstan, locul 43 WTA), programată miercuri, de la ora 14.45.

Halep şi-a asigurat un cec în valoare de 160.920 de euro şi 215 de puncte WTA.

Tot miercuri, la dublu, nu mai devreme de ora 16.15, Halep şi Irina Begu vor juca în optimi, împotriva principalelor favorite, cehoaicele Barbora Krejcikova şi Katerina Siniakova.