Halep, doar un meci la Madrid

Tenis de câmp / Circuitul WTA

Sport 04 Mai 2015 / 00:00 508 accesări

După ce anul trecut a ajuns până în finala competiției, unde a cedat în fața rusoaicei Maria Șarapova, cu scorul de 1-6, 6-2, 6-3, Simona Halep a fost eliminată încă din primul tur al turneului de categorie Premier de la Madrid, dotat cu premii în valoare totală de 4.185.405 de dolari. Revenită pe locul 2 în clasamentul mondial WTA, tenismena constănțeană pleca din postura de mare favorită în confruntarea cu franțuzoaica Alize Cornet, locul 28 WTA, chiar dacă adversara sa conducea cu 2-1 în confruntările directe. Primul set a decurs normal, însă sportiva în vârstă de 23 de ani a ratat două mingi de set și a fost învinsă în tie-break. Halep nu și-a revenit nici în setul secund, chiar dacă a primit în două rânduri sfaturi din partea antrenorului australian Darren Cahill. Mai mult, Simona și-a pierdut serviciul de două ori și Cornet s-a impus cu 7-6 (8/6), 6-3, după o oră şi 49 de minute de joc. Pentru prezenţa pe tabloul principal, Halep va primi un cec în valoare de 11.600 de euro şi 10 puncte WTA, dar va pierde 640 de puncte WTA față de sezonul trecut și riscă să fie depășită din nou de Șarapova, mai ales că rusoaica s-a calificat în turul secund, după ce a trecut de elvețianca Timea Bacsinszky, locul 21 WTA, cu scorul de 6-2, 6-3.

SUCCES PENTRU BEGU

În schimb, Irina-Camelia Begu, locul 33 WTA, s-a calificat în turul secund, după ce a învins-o, în primul tur, pe japoneza Kurumi Nara, locul 52 mondial, cu scorul de 7-6 (8/6), 6-1, la capătul unei ore şi 29 de minute de joc. Begu și-a asigurat astfel un cec în valoare de 27.460 de euro şi 65 de puncte WTA și va juca în turul următor cu învingătoarea din meciul Flavia Penneta (Italia, 26 WTA) - Andrea Petkovic (Germania, 11 WTA). Din păcate, Alexandra Dulgheru, locul 69 WTA şi beneficiară a unui wild-card, a abandonat în partida din runda inaugurală, disputată împotriva favoritei nr. 7, Ana Ivanovic (Serbia, 7 WTA). Dulgheru s-a retras în setul al treilea, după o oră şi 57 de minute de joc, la scorul 6-2, 6-7 (1/7), 0-4, iar pentru prezența pe tabloul principal va primi 11.600 de euro şi 10 puncte WTA. Pe tabloul principal a acces și Andreea Mitu, locul 100 WTA, care a trecut în ultimul tur al calificărilor de olandeza Richel Hogenkamp, locul 123 WTA, cu scorul de 6-0, 7-6 (7/5), după o oră şi 17 minute. Mitu a întâlnit-o aseară, în primul tur, pe americanca Varvara Lepchenko, locul 30 WTA. Cealaltă româncă din calificări, Monica Niculescu, locul 61 WTA şi a cincea favorită, a fost învinsă de neo-zeelandeza Marina Erakovic, locul 82 WTA, cu scorul de 2-6, 7-6 (10/8), 6-3, în turul al doilea al calificărilor, și va primi 3.420 de euro şi 20 de puncte WTA.