Halep, în turul al treilea al Miami Open

Tenis de câmp / Turneul de la Miami

Sport 28 Martie 2015 / 00:00 643 accesări

Jucătoarea constănțeană de tenis Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie nr. 3, a învins-o, vineri, cu scorul de 6-4, 2-6, 6-1, pe sportiva cehă Nicole Vaidisova, locul 328 WTA, beneficiara unui wild card, şi s-a calificat în turul al treilea al turneului din categoria Premier Mandatory de la Miami, turneu dotat cu premii în valoare totală de 5.381.235 de dolari. Partida a durat o oră şi 45 de minute, fiind întreruptă de două ori de ploaie în primul set. Calificarea în turul al treilea este recompensată cu 31.670 de dolari şi 65 de puncte WTA. În faza următoare, Halep va juca împotriva italiencei Camila Giorgi (locul 37 WTA şi cap de serie nr. 30). După ce Maria Şarapova a fost eliminată în turul secund al Miami Open, Simona Halep poate reveni pe locul 2 mondial, ocupat acum de rusoaică, dacă va câştiga turneul din Florida.

„A fost un meci dificil. Este greu să joci cu cineva pe care nu-l cunoşti. Am încercat să lupt până la final şi să-mi găsesc ritmul. A fost greu, nu sunt adaptată sută la sută la vremea de aici și încerc să fiu tot mai bună în fiecare zi. E diferenţă între Indian Wells şi Miami şi vreau să-mi păstrez mintea limpede. Am câştigat cel mai important turneu al meu, sunt puţin relaxată, sunt fericită şi abia aştept meciul din următoarea rundă”, a declarat Halep.

PLOAIA A ÎNTRERUPT MECIUL DE DOUĂ ORI

Meciul dintre Halep şi Vaidisova a fost întrerupt, de două ori, de ploaie. Partida a fost suspendată prima dată, pentru circa zece minute, la scorul de 5-4 şi 30-30, când Simona se afla la seviciu. Cele două sportive nu au intrat însă la cabine. La reluare, Halep și-a adjudecat game-ul și primul set cu 6-4, la a doua minge de set. Primul set a durat, în total, 55 de minute. Apoi ploaia s-a înteţit şi arbitrul de scaun Mariana Alves a decis să trimită sportivele la vestiare. Duelul dintre cele două tenismene a fost suspendat din cauza ploii și a fost reluat după 12 minute. La Miami, temperatura a fost de aproape 30 de grade, iar umiditatea de aproximativ 70 la sută, astfel că liniile terenului au fost șterse de mai multe ori în primul set.