Halep, în turul al treilea la Indian Wells

Tenis de câmp

Sport 10 Martie 2018 / 09:11 703 accesări
Simona Halep a câştigat turneul de la Indian Wells în 2015

Tenismena constănţeană Simona Halep (locul 1 WTA şi cap de serie numărul 1) s-a calificat, în noaptea de vineri spre sâmbătă, în turul al treilea al turneului de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells (SUA), turneu dotat cu premii în valoare totală de 8.648.508 dolari. În meciul din turul secund, Halep a învins-o pe Krystina Pliskova (Cehia, locul 77 WTA), cu scorul de 6-4, 6-4, după o oră şi 15 minute de joc. Halep şi-a asigurat un cec în valoare de 47.170 de dolari şi 65 de puncte WTA. În turul al treilea, Halep o va întâlni pe Caroline Dolehide (SUA, locul 165 WTA, beneficiara unui wild card). Halep a câştigat turneul de la Indian Wells în 2015.

Tot în turul secund, Irina Begu (locul 36 WTA) a pierdut întâlnirea cu tenismena cehă Karolina Pliskova (locul 5 WTA şi cap de serie numărul 5), scor 6-7 (4/7), 1-6, după o oră şi 33 de minute de joc. Begu va primi un cec în valoare de 25.465 de dolari şi 35 de puncte WTA.

La dublu feminin, în primul tur, Mihaela Buzărnescu / Alize Cornet (Franţa) au cedat în partida cu Barbora Krejcikova / Katerina Siniakova (Cehia), scor 1-6, 7-5, 3-10, după o oră şi 30 de minute de joc. Buzărnescu şi Cornet vor primi un cec în valoare de 15.460 de dolari şi 10 puncte WTA.

Sâmbătă seară, de la ora 22.30, este programată partida din turul al doilea dintre Sorana Cîrstea (locul 35 WTA) - Venus Williams (SUA, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 8).