Halep, la cea mai bună performanţă din carieră la Miami

A ajuns în optimi, luptă pentru sferturi

Eveniment 31 Martie 2015 / 00:00 1078 accesări

Simona Halep a luptat în această dimineață, nu mai devreme de ora 4.00, pentru accederea în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory de la Miami, dotat cu premii în valoare totală de 5.381.235 de dolari. După ce a eliminat-o pe Camila Giorgi, Halep, locul 3 WTA şi cap de serie nr. 3, a înfruntat, în optimi, o altă italiancă, Flavia Pennetta, locul 28 WTA şi cap de serie nr. 15. Halep (23 de ani) şi Pennetta (33 de ani) s-au mai întâlnit de trei ori şi de fiecare dată s-a impus sportiva italiană. Ultimul lor meci a fost la ediţia 2013 a US Open, în faza optimilor de finală, iar scorul a fost de 6-2, 7-6 (7/3).

CEA MAI LUNGĂ SERIE DE VICTORII CONSECUTIVE DIN CARIERĂ

Halep a înregistrat, după meciul cu Giorgi, a 12-a victorie consecutivă, un record personal pentru tenismena constănțeană în circuitul WTA, după ce în anul 2013 a reuşit 11 succese la rând. De asemenea, Simona a obținut cea mai bună performanţă din carieră la turneul din Florida, ajungând în optimi.

Halep a pierdut, în ianuarie, în faţa rusoaicei Ekaterina Makarova, în sferturile de finală ale Australian Open, în circuitul WTA. De asemenea, ea a mai fost învinsă, la începutul lunii februarie, la Galaţi, în meciul de Cupa Federaţiei cu Spania, de Garbine Muguruza. De atunci, românca în vârstă de 23 de ani a jucat 12 meciuri, cinci la Dubai, cinci la Indian Wells şi două la Miami, toate câştigate.

Simona Halep a început precedenta serie-record de victorii consecutive în iunie 2013, la turneul de la Nurnberg (cinci partide), a continuat-o la 's-Hertogenbosch (alte cinci partide) şi a mai trecut un tur la Wimbledon, fiind învinsă de Na Li, în turul secund al Grand Slamului londonez.

În 2015, Halep a jucat 24 de meciuri (inclusiv cele două din FedCup) şi a pierdut numai două.