Halep nu mai poate pierde primul loc WTA până la Australian Open

Tenis de câmp

Sport 03 Ianuarie 2018 / 16:11 741 accesări
Simona Halep se gândește la câștigarea turneului de la Shenzhen

Calificarea în sferturile de finală ale turneului de la Shenzhen reușită de Simona Halep are o dublă semnificație. Tenismena constănțeană continuă lupta pentru obținerea trofeului în China, unde s-a impus în 2015, dar liderul ierarhiei mondiale și-a asigurat și primul loc în clasamentul WTA până la primul turneu de Grand Slam al anului, Australian Open, programat în perioada 16-29 ianuarie. Singura jucătoare care ar fi putut să o mai întreacă pe româncă era Caroline Wozniacki, în cazul în care Halep nu s-ar fi calificat în sferturi în China, iar daneza ar fi câştigat turneul de la Auckland. Simona Halep îşi va păstra locul 1 în clasamentul WTA pentru a 14-a săptămână la rând.

Principala favorită a turneului de la Shenzhen, Halep s-a impus miercuri, în optimi, cu scorul de 3-6, 6-1, 6-2, în faţa chinezoaicei Ying-Ying Duan, (locul 91 WTA). Anul trecut, Halep a pierdut în optimi la acest turneu, în faţa sportivei cehe Katerina Siniakova, scor 3-6, 6-4, 5-7. Halep a câştigat turneul din China în 2015.

„A fost foarte greu. Am ştiut că trebuie să stau foarte bine pe picioare, să îmi găsesc ritmul, să stau aproape de linia de fund şi să deschid unghiurile. Nu a fost uşor. Vreau să câștig acest turneu. Am foame de trofee, dar deocamdată nu mă gândesc la titlu. Trebuie să dau totul la meciul următor şi să încerc să câştig”, a declarat Halep la finalul partidei.

Adversara din sferturi a Simonei Halep va fi Aryna Sabalenka (Belarus, locul 73 WTA), meciul fiind programat joi dimineață, nu mai devreme de ora 9.00. Tot joi dimineață, dar de la ora 6.00, în prima partidă din sferturi, Irina Begu (cap de serie numărul 4 şi locul 43 WTA) o va înfrunta pe Timea Babos (Ungaria, locul 56 WTA şi favorită numărul 8).