Halep va avansa pe locul 7 în ierarhia WTA

Tenis de câmp / Clasamentul WTA

Sport 21 Februarie 2014 / 00:00 806 accesări

În ciuda faptul că a abandonat în primul tur al turneului de la Dubai, Simona Halep va urca încă două locuri în clasamentul WTA care va fi dat publicităţii luni, ajungând pe locul 7 în ierarhia mondială. Jucătoarea constănţeană de tenis va egala astfel cea mai bună clasare din istorie pentru o reprezentantă a României, precedenta performanţă de acest nivel fiind realizată de Irina Spîrlea, în 1997. În plus, sportiva în vârstă de 22 de ani a depăşit-o pe actuala sa manageră, Virginia Ruzici, singura jucătoare din România care a câştigat un turneu de Grand Slam, clasată pe locul 8 în 1979. Saltul de două poziţii a fost posibil după ce câştigătoarea de anul trecut de la Dubai, Petra Kvitova, a pierdut în turul secund la ediţia din acest an, iar Jelena Jankovic a cedat în sferturile de finală, în faţa liderului mondial, Serena Williams. Kvitova şi Jankovic nu şi-au apărat astfel punctele cucerite în sezonul trecut şi au coborât în ierarhia mondială.

APROAPE DE TOP 5 Mai mult, sunt şanse mari ca Halep să devină prima jucătoare din România care pătrunde între primele cinci jucătoare din lume. Constănţeanca ar putea realiza această performanţă după turneele de la Indian Wells şi Miami, unde nu are de apărat foarte multe puncte. În schimb, rusoaica Maria Şarapova (nr. 5 WTA) a câştigat anul trecut la Indian Wells şi a jucat finala la Miami, în timp ce germanca Angelique Kerber (nr. 6 WTA) a disputat anul trecut semifinala la Indian Wells, iar avansul său faţă de Halep este de numai 55 de puncte.