Halterofilii constănţeni au cucerit 21 de medalii la Naţionalele de juniori

Sport 25 Iulie 2012 / 00:00 400 accesări

Săptămâna trecută, la Botoşani, a avut loc faza finală a Campionatelor Naţionale de haltere rezervate juniorilor II (sportivi cu vârsta între 12 şi 17 ani). Sportivii constănţeni au obţinut din nou rezultate remarcabile, iar Ionela Broască (categoria 48 kg) şi Laura Pricop (53 kg), halterofile convocate şi la lotul naţional, s-au impus cu autoritate la categoriile lor de greutate, cucerind câte trei medalii de aur, la smuls, aruncat şi total. Sportivele antrenate de Angheluş Beşleagă au dublă legitimare, Farul şi LPS „Nicolae Rotaru”, iar la această competiţie au concurat pentru LPS. Beşleagă a mai avut la Botoşani 4 sportivi care au urcat pe podium: Bianca Dumitrescu (Farul, 36 kg) a obţinut trei medalii de bronz, Georgiana Dudoglu (Farul, 44 kg) a luat argintul la smuls şi bronzul la aruncat şi total, Dorin Mocanu (Farul, 69 kg) a cucerit argintul la aruncat şi total şi bronzul la smuls, iar Marius Bechea (LPS, 50 kg) a ocupat locul 3 la aruncat. Sportivii de la Farul sunt antrenaţi de Angheluş Beşleagă şi Aurel Tătaru.

Un alt halterofil de la LPS, George Gîlcă (40 kg, antrenor Mircea Roşu), a obţinut argint la aruncat şi bronz la total, iar Alexandru Sucală (Oil Terminal, 94 kg, antrenor Nicolae Căpriceru) a cucerit trei medalii de argint.

Ionela Broască şi Laura Pricop, împreună cu antrenorul Angheluş Beşleagă se află de duminică în cantonament la Piatra Arsă, pregătind Campionatele Europene de la Bucureşti (Izvorani, 26 august-3 septembrie), competiţie pentru care Georgiana Dudoglu (rămasă la Constanţa) este rezervă.