Halterofilii de la Farul au cucerit 13 medalii la CN

Sport 30 Noiembrie 2011 / 00:00 383 accesări

La Oneşti au avut loc săptămâna trecută Campionatele Naţionale de haltere pentru seniori (sportivi cu vârsta peste 23 de ani). CS Farul Constanţa a participat la competiţie cu şase sportivi, dintre care trei sunt încă juniori II şi au dublă legitimare, CS Farul şi LPS “Nicolae Rotaru”, iar la Oneşti au punctat pentru CS Farul, conform protocolului încheiat de cele două cluburi. Totalul medaliilor cucerite este de 13, dar niciuna nu a fost de aur. După ce Laura Pricop a obţinut trei medalii de argint şi Ionela Broască a cucerit două medalii de bronz, ambele la categoria 48 kg, Mariana Dumitrache (63 kg) a ridicat 69 kg la smuls (locul 4) şi 90 kg la aruncat (locul 3), terminând pe locul 3 la total. Cele trei junioare sunt antrenate de Angheluş Beşleagă, care a concurat şi el la Oneşti, la 105 kg, clasându-se pe locul 6. La aceeaşi categorie, Aurel Tătaru (antrenor Ion Filip) a cucerit trei medalii de argint (150 kg la smuls şi 170 kg la aruncat). „La a doua încercare la stilul smuls, Tătaru a suferit o ruptură fibrilară la piciorul drept, apoi cu greu a mai reuşit o încercare şi la stilul aruncat. Dacă nu se accidenta, avea şanse mari la titlu”, a declarat Beşleagă. Adrian Roşu (categoria +105 kg) a urcat de trei ori pe podium (medalii de bronz), cu 145 kg la smuls şi 180 kg la aruncat.

Duminică va avea loc inaugurarea noi săli de haltere de la Liceul cu Program Sportiv “Nicolae Rotaru” din Constanţa. Cu această ocazie se va disputa şi Cupa ”1 Decembrie” la haltere.