Handbal feminin: CSM București s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor

Sport 03 Martie 2017 / 21:47 1760 accesări

CSM București s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin, vineri seară, după ce a învins echipa slovenă RK Krim Mercator Ljubljana cu scorul de 28-26 (14-12), în Sala Polivalentă ''Ioan Kunst-Ghermănescu'' din Capitală, în penultimul său meci din Grupa principală 2 a competiției.

Formaţia pregătită de Aurelian Roşca a condus pe aproape toată durata primei reprize, încheiată cu scorul de 14-12, uneori chiar şi la patru goluri. În partea secundă, echipa slovenă a egalat, după care a preluat conducerea, cu 20-19, şi s-a distanţat la două goluri, scor 22-20. Au urmat trei goluri marcate de CSM Bucureşti, iar de această dată Krim nu a mai putut să recupereze diferenţa pe tabela de marcaj.

Jucătoarea suedeză de la CSM Bucureşti, Isabelle Gullden, a fost cea mai bună marcatoare a întâlnirii, cu 10 goluri.

CSM: Ungureanu, Grubisic, Iordache -portari; Gullden 10 goluri, Curea 1, Dachem Ayglon, Bazaliu, Brădeanu 1, Torstensson 3, Martin 4, Manea 3, Niombla 3, Lobach, Mehmedovic 3, Bohme. Antrenor: Aurelian Roşca. Krim: Stefanisin, Marincek, Pandzic - portari; Georgjiev 2 goluri, Benko 3, Milanovic Litre 4, Abina, Jericek 3, Hrncic, Bajramoska, Omoregie 5, Zulic 2, Koren 4, Baric 2, Amon 1, Zrimsek. Antrenor: Uros Bregar.

În clasament, pe primul loc se află Gyor, cu 13 puncte din opt meciuri, urmată de Larvik, 10 puncte din opt meciuri, CSM București, nouă puncte din nouă meciuri, Midtjylland, opt puncte din opt meciuri, Krim Ljubljana, şase puncte din nouă meciuri, şi Team Esbjerg, patru puncte din opt meciuri.

În ultima rundă, CSM Bucureşti va întâlni Team Esbjerg, în deplasare, duminică, 12 martie.