Handbaliștii tricolori, o nouă remiză cu Portugalia

Handbal masculin / Turneu de pregătire echipa națională

Sport 31 Decembrie 2014 / 00:00 699 accesări

Fără cinci dintre jucătorii de la HCM Constanța (Toma, Popescu, Stănescu, Stavrositu și Buricea), dar și fără internaționalii Csepreghi, Șimicu și Criciotoiu sau ceilalți jucători care au făcut parte din lotul din partidele oficiale ale acestui an, naționala de handbal masculin a României nu a reușit să câștige niciuna dintre cele trei meciuri de verificare cu... Portugalia. Un nou semnal de alarmă pentru handbalul românesc, care pare să producă tot mai puțini jucători cu adevărat de valoare.

Naționala de handbal masculin a încheiat stagiul de pregătire din Portugalia cu un nou joc de verificare împotriva naționalei țării gazdă, disputat luni noapte, de această dată la Figueira de Castelo Rodrigo. După 23-23 și 26-27, în primele două partide, handbaliștii pregătiți de Aihan Omer au terminat din nou la egalitate, scor 27-27 (13-14), după un meci în care a fost din nou egalați în ultimul minut. Tricolorii nu au mai început la fel de bine ca în partida de duminică, fiind conduși cu 8-4 - în min.12, moment în care Aihan Omer a solicitat primul time-out. Gazdele au reușit să păstreze diferența pe tabelă, 13-9 - în min. 23, dar România a avut un final de repriză mai bun, primele 30 de minute încheindu-se cu un avans minim pentru lusitani, 14-13. De la 16-14 pentru Portugalia, tricolorii au preluat pentru prima oară conducerea în min. 39, 17-16, dar două minute mai târziu tabela indica din nou avantaj pentru Portugalia, 19-18. Pe fondul unui joc mai bun în defensivă, România conducea, în min. 52, cu 23-21 și părea să obțină primul succes în fața Portugaliei în acest stagiu. România s-a menținut la conducere, 26-25 și 27-26, dar Pedro Portela stabilit scorul final, 27-27 în ultimul minut. Mai mult, Rocha ar fi putut aduce o nouă victorie în contul gazdelor, dar aruncarea sa a fost apărată de Țenghea. Pentru România au marcat: Șandru 5g, Fenici și Iancu - câte 4g, D. Grigoraș și Soare - câte 3g, Bujor și Cristescu - câte 2g, Asoltanei, Chiruț, Bera și Cîmpan - câte 1g.