Handbalistele “tricolore”, antrenament cu Angola pentru derby-ul cu Norvegia

Sport 16 August 2008 / 00:00 481 accesări

Echipa de handbal feminin a României s-a impus, vineri, şi în faţa naţionalei Angola, iar ultimul hop pentru elevele lui Gheorghe Tadici şi Dumitru Muşi este duminică, cînd, de la ora 9.00, vor întîlni actuala lideră, la golaveraj, a Grupei A, Norvegia. În vederea acestei întîlniri, româncele n-au forţat prea tare cu reprezentativa Angolei, relaxîndu-se parcă pentru lupta cu nordicele, pentru prima poziţie. După un start mai puţin reuşit în partida cu Angola, jucătoarele noastre au cîştigat la mică diferenţă întîlnirea cu cel mai slab adversar al grupei, 28-23 (16-7). Nici măcar după reuşita de la mijlocul terenului a Ionelei Gâlcă-Stanca, din min. 9 (4-2), nu a animat mai mult jocul “tricolorelor”, astfel că, la scorul 6-5 (min. 16), antrenorii Tadici şi Muşi au fost nevoiţi să ceară time-out. Roadele s-au văzut imediat, 9-5 (min. 19) şi 15-6 (min. 27), echipa arătînd treptat jocul său obişnui, tiar la pauză tabela de marcaj a arătat scorul de 16-7. În repriza secundă, româncele au păstrat o diferenţă confortabilă, deşi pe atac s-a ratat mult, Lecuşanu conducînd la acest capitol. Finalul a adus a a patra victorie consecutivă, din tot atîtea meciuri disputate. Pentru România au punctat Maier 7 goluri, Lecuşanu 4 g, Neagu 3 g, Nechita 3 g, Amariei 3 g, Elisei 3 g, Gâlcă 2 g, Bârsan 1 g, Meiroşu 1 g, Brădeanu 1g. Angola a avut-o în prim-plan pe De Almeida, cu 8 goluri.

Kazastan şi Brazilia au produs surpriza

În primul meci al zilei, în Grupa A, Kazahstan a produs surpriza, învingînd naţionala ţării gazdă, China, cu 29-26 (14-10). Nici Grupa B nu a fost lipsită vineri de surprize, Brazilia luînd un avans consistent pentru calificarea în sferturi, după ce a trecut de Coreea de Sud, cu 33-32 (17-12). În cea de-a doua partidă a grupei, Suedia a trecut de Germania, cu 27-26 (13-13). Ultimele confruntări de vineri au fost între Franţa - Norvegia (Grupa A), scor 24-34 şi Ungaria - Rusia (Grupa B), scor 24-33. În sferturile de finală ale competiţiei se vor califica primele patru clasate din fiecare grupă.

Clasamente - Grupa A: 1. Norvegia 8 p (golaveraj: +47); 2. România 8 p (+39); 3. Franţa 4 p; 4. China 2 p; 5. Kazahstan 2 p; 6. Angola 0 p; Grupa B: 1. Rusia 7p; 2. Coreea de Sud 5 p; 3. Ungaria 5p; 4. Brazilia 3 p; 5. Germania 2 p; 6. Suedia 2 p.