Handbalistele “tricolore”, încălzire pentru China

Sport 11 August 2008 / 00:00 630 accesări

Singura reprezentantă a României în sporturile de echipă, naţionala de handbal feminin, a învins, sîmbătă, reprezentativa similară a Kazahstanului în partida de debut din Grupa A de la Jocurile Olimpice. Elevele lui Gheorghe Tadici şi Dumitru Muşi au cîştigat fără probleme în faţa ex-sovieticelor, scorul final fiind 31-19 (13-10). Cu extrema Valentina Anrtean Elisei recuperată în ultimul moment şi cu mezina lotului, Cristina Neagu, titularizată de cei doi antrenori pentru această partidă, România a început în forţă. Defensiva a funcţionat la cote maxime, astfel că fetele au rupt ritmul încă din primele şase minute, 6-1. România a mai redus din turaţie spre finalul primului act, iar adversarele s-au apropiat ameninţător la trei goluri (11-8, min. 24), diferenţa fiind păstrată pînă la pauză: 13-10. La reluare ritmul a rămas acelaşi, “kazacele” reuşind să se apropie la doar un gol, 13-12 (min. 33). “Tricolorele” au forţat şi suţinute din spate de Luminiţa Dinu Huţupan s-au desprins decisiv cu şapte minute înainte de final, 24-16 (min. 53). Ritmul a fost păstrat pînă la final, scorul final fiind 31-19. În ciuda reuşitei, care nu a mai lăsat loc de interpretări, echipa “tricoloră” a trecut printr-un moment tensionat, căpitanul Valeria Beşe fiind eliminată direct cu cartonaş roşu, pentru un fault dur asupra adversarei Yakovleva (min. 43). Decizia arbitrilor brazilieni Menezes - Pinto pune România într-o situaţie dificilă, neavînd dreptul s-o folosească pe Beşe în meciul de astăzi, cu China (ora 14.00). Marcatoarele echipei României au fost: Ardean Elisei - 6 goluri, Neagu, Stanca şi Amariei - cîte 4g, Nechita-Olteanu, Lecuşanu, şi Maier - cîte 3g, Brădeanu şi Meiroşu, cîte 2 g. Din tabăra Kazahstanului s-a remarcat Ajiderskaya, cu 10 goluri. Celelalte rezultate din Grupa A: Franţa - Angola 32-31 şi Norvegia - China 30-23.

Surpriză de proporţii: Rusia, doar egal cu Coreea de Sud

Campioana mondială la handbal feminin şi favorita la cîştigarea titlului olimpic, Rusia, a furnizat, sîmbătă, prima surpriză în cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing, reuşind doar un rezultat de egalitate, în meciul de debut din Grupa B, cu Coreea de Sud, scor 29-29 (16-13). Principalele marcatoare ale partidei au fost Marennikova, cu 6 goluri, pentru Rusia, respectiv Kim, cu 7 reuşite, pentru asiatice. Celelalte rezultate ale Grupei B: Ungaria - Suedia 30-24 şi Germania - Brazilia 24-22. Primele patru clasate se vor califica în sferturile de finală.