Handbalistele tricolore au pierdut duelul cu vicecampioana olimpică

Handbal (f) / Campionatul European, Grupa D: ROMÂNIA - MUNTENEGRU 20-23

Sport 08 Decembrie 2012 / 00:00 325 accesări

Vineri seară, la Vrşeţ (Serbia), România a reuşit doar în primele 33 de minute să ofere senzaţia că poate câştiga cel mai important meci de până acum de la Campionatul European de handbal feminin. În derby-ul Grupei D, în care s-au întâlnit vicecampioana olimpică Muntenegru şi bronzul Europenelor din Danemarca din urmă cu doi ani, România, tricolorele au cedat în final, cu 20-23 (10-9). Tricolorele au început foarte bine meciul, cu o apărare agresivă, care a limitat orice încercare de pătrundere a adversarelor. În atac, Aurelia Brădeanu a găsit mai mereu breşa din defensiva oaspete, încheind primele 30 de minute cu cinci goluri marcate. România a condus poate surprinzător, dar meritat, scor 6-4 - în min. 15 şi apoi cu 8-5 - în min. 23, dar la cabine s-a intrat cu o diferenţă minimă în favoarea fetelor noastre, 10-9. România a revenit la două lungimi în startul părţii secunde, 11-9, însă Muntenegru a întors rezultatul în doar cinci minute, 11-13, două din goluri fiind de la 7 m. Paula Ungureanu a păstrat România în joc, 13-13 - în min. 41, însă ineficienţa din atac, în special a Cristinei Neagu, a dus Muntenegru la trei lungimi în faţă, 14-17 - în min. 46. Tricolorele au dat impresia că pot reveni, s-au apropiat în două rânduri la un singur gol, 16-17 şi 17-18, dar Muntenegru s-a desprins decisiv în min. 57, 19-22, diferenţă care s-a păstrat până la final: România - Muntenegru 20-23. Pentru România au marcat: Brădeanu 6g (2x7m), Geiger 5g, Meiroşu 3, Neagu, Manea şi Nechita - câte 2g; Ungureanu (15 intervenţii salvatoare), Tolnai (1x7 m). În cealaltă partidă din Grupa D: Rusia - Islanda 30-21. Clasament final Grupa D: 1. Clasament: 1. Muntenegru 6p, 2. Rusia 3p (golaveraj: 78-72), 3. România 3p (63-63), 4. Islanda 0p.

Duminică, la Novi Sad, în primul meci din Grupa principală II, România va înfrunta Spania. Handbalistele tricolore vor mai juca marţi, cu Ungaria, iar joi, cu Germania. Clasament Grupa principală II: 1. Muntenegru 4p, 2. Ungaria 4p, 3. Spania 2p, 4. Rusia 1p, 5. România 1p, 6. Germania 0p.