Handbalistele tricolore au pus la respect Spania

Handbal (f) / Campionatul European, Grupa Principală II: ROMÂNIA - SPANIA 31-26

Sport 10 Decembrie 2012 / 00:00 364 accesări

România a reuşit cu Spania cel mai bun joc de la actualul Campionat European de handbal feminin din Serbia şi a învins, ieri, pe deplin meritat, cu 31-26 (15-12). Cu acest succes, handbalistele tricolore păstrează în continuare şanse de calificare în careul de aşi al competiţiei. Pentru acest lucru, România mai are însă nevoie de alte două victorii în ultimele două meciuri din Grupa Principală, marţi de la ora 21.15 cu Ungaria (în direct la TVR 2) şi joi, de la ora 19.15 (în direct la TVR 2) cu Germania.

Condamnată să câştige pentru a mai spera la un loc în semifinale, România a început mult mai determinată partida cu Spania, iar în min. 9 conducea meritat, scor 4-2. Cu Paula Ungureanu din nou într-o formă de invidiat în poartă, procentaj de 50 la sută în prima repriză, tricolorele au reuşit să-şi mărească avansul, 5-2 - în min. 11, 7-4 - în min. 15. Spania a încercat să revină, a revenit la un singur gol, 9-8 - în min. 20, dar finalul primei reprize a aparţinut României, care a intrat la cabine cu un avans de trei lungimi, 15-12. Pintea a primit direct cartonaşul roşu la ultima fază a primei reprize, dar România nu a acuzat deloc lipsa unei apărătoare de meserie şi a avut un start de repriză secundă de excepţie.Cristina Neagu a deschis seria în chiar primul minut de la reluare, iar Curea a înscris golul care ducea România la un avans de nouă lungimi în min. 44, scor 26-17!!! Apărarea exactă a tricolorelor a păstrat diferenţa şi în următoarele zece minute, Spania apropiindu-se pe tabelă abia în ultimele cinci minute, insuficient pentru a pune în pericol un succes clar al României, scor 31-26. Cristina Neagu, cea mai bună handbalistă a României în meciul de ieri, a dedicat victoria fanilor tricolori, care nu au putut ajunge la Novi Sad din cauza vremii nefavorabile. Pentru România au marcat: Neagu 7g, Curea 7g (3x7m), Nechita 6g, Brădeanu 5g (2x7m), Meiroşu 4g, Stanca 2g; Paula Ungureanu (10 intervenţii, 1x7m).

Aseară, într-o altă partidă din această grupă, Ungaria - Muntenegru 26-28 (9-15). Clasament Grupa principală II: 1. Muntenegru 6p, 2. Ungaria 4p, 3. România 3p, 4. Spania 2p, 5. Rusia 1p, 6. Germania 0p. Meciul Germania - Rusia s-a terminat după închiderea ediţiei.