Handbalistele tricolore au ratat calificarea în semifinalele CM

Sport 14 Decembrie 2009 / 00:00 335 accesări

Reprezentativa feminină de handbal a României a început cu o victorie în Grupa a 2-a Principală de la Campionatul Mondial din China, trecând, sâmbătă, în primul meci, cu 40-19 (21-12), de China, dar a terminat în lacrimi prima partidă importantă din această fază a întrecerii. Condamnată să nu piardă nicio întâlnire, echipa tricoloră a călcat strâmb, ieri, în faţa Spaniei, o adversară în faţa căreia România îşi propusese revanşa, după ce, la Campionatul European din Macedonia, ibericele le-au învins pe tricolore. Din păcate, Spania s-a impus din nou, cu 26-25 (14-11), echipa noastră ratând astfel calificarea în semifinale. Româncele au făcut o primă repriză slabă, iar revenirea din repriza a doua a adus avantajul în tabăra formaţiei antrenate de Radu Voina: 25-23, cu patru minute înainte de final. Din păcate, acest avantaj nu a fost bine gestionat, iar în ultima secundă ibericele au înscris golul victoriei. În meciul cu Spania, pentru România au marcat: Amariei 6g, Neagu 5g, Maier 5g, Gâlcă 3g, Lecuşanu 2g, Vădineanu 2g şi Nechita 2g. „A fost un meci cu tensiune mare. Aveam nevoie de victorie să mergem mai departe şi poate că asta ne-a afectat. Deziluzia e foarte mare. Nu ne rămâne decât să murim frumos”, a declarat antrenorul Radu Voina. „Echipa a alergat aproape tot meciul după Spania. Mai erau patru minute, aveam două goluri avans şi totuşi am pierdut la un gol şi meciul şi calificarea în semifinale. Arbitrajul a fost lamentabil, dar nu vreau să mă leg de asta”, a spus Cristian Gaţu, preşedintele Federaţiei Române de Handbal. Ultimele meciuri din faza grupelor principale se vor disputa marţi, România urmând să întâlnească, de la ora 15.15, naţionala Coreei de Sud.

Celelalte rezultate - sâmbătă - Grupa 1: Germania - Rusia 22-34, Franţa - Angola 33-24, Danemarca - Austria 30-27; Grupa a 2-a: Norvegia - Coreea de Sud 27-28, Ungaria - Spania 21-21; duminică - Grupa 1: Austria - Germania 26-29, Rusia - Franţa 23-24, Angola - Danemarca 28-23. Grupa a 2-a: Coreea de Sud - Ungaria 28-28, China - Norvegia 19-34. Clasament Grupa 1: 1. Rusia 6p (golaveraj: +26), 2. Franţa 6p (+16), 3. Danemarca 6p (+7), 4. Austria 2p (-12), 5. Angola 2p (-13), 6. Germania 2p (-24).