Handbalistele tricolore au remizat cu Ucraina

Sport 01 Aprilie 2010 / 00:00 437 accesări

Prima partidă oficială susţinută de echipa naţională de handbal feminin a României după Campionatul Mondial s-a încheiat cu o remiză pentru tricolore. Elevele lui Radu Voina nu s-au putut impune aseară, la Zaporoje, în faţa reprezentativei Ucrainei, scor 27-27 (14-18), într-o partidă din Grupa I a preliminariilor Campionatului European. Considerat derby-ul grupei, ambele formaţii fiind la egalitate de puncte înaintea întâlnirii, meciul nu a fost la fel de echilibrat precum arată scorul final. Echipa antrenată de Leonid Yevtushenko, la care activează şi cele trei jucătoare de la Oltchim, Regina Shyumkute, Olga Vashchuk şi Anastasiya Pidpalova, a condus în permanenţă, având chiar un avantaj de patru goluri la pauză, 18-14. Tricolorele au obţinut in extremis remiza, în ultimul minut al confruntării, după o intercepţie a Cristinei Neagu, care a şi marcat pe contraatac, stabilind rezultatul final, 27-27. „Jocul nostru a lăsat de dorit, în faţa unei echipe bătăioase a Ucrainei. Paula Ungureanu a apărat destul de bine în faţa unei apărări a noastre destul de absente. În atac au fost şi sincope multe şi sper ca fetele să arate alt joc, mult mai pozitiv, în returul de la Buzău. Nu mă interesează jocul Ucrainei, ci jocul nostru, care nu s-a ridicat la nivelul necesar”, a declarat antrenorul Radu Voina. După remiza din Ucraina, ambele formaţii au acumulat câte 5 puncte, iar meciul retur dintre cele două formaţii, programat sâmbătă, la Buzău, de la ora 12.00, se anunţă unul extrem de important. La turneul final al CE din decembrie 2010, care va fi găzduit de Norvegia şi Danemarca, se vor califica primele două clasate din fiecare din cele şapte grupe preliminare.