Handbalistele tricolore şi-au aflat adversarele pentru calificarea la JO

Handbal feminin

Sport 20 Decembrie 2011 / 00:00 722 accesări

Odată cu încheierea celei de-a 20-a ediţii a Campionatului Mondial de handbal feminin, România şi-a aflat adversarele pe care le va întâlni în turneul de calificare la Jocurile Olimpice de la Londra din 2012. Turneul preolimpic va fi găzduit, în perioada 25-27 mai, de echipa pregătită de Olivier Krumbholz, Franţa - vicecampioană mondială în Brazilia, turneu la care vor mai participa România (locul 3 la CE din 2010), Muntenegru şi Japonia. Teoretic mai poate apărea o singură modificare, Angola urmând să ia locul Muntenegrului dacă nu se va califica direct la JO prin câştigarea Cupei Africii, competiţie care se va disputa în luna ianuarie a anului viitor şi la care este marea favorită, mai ales după evoluţiile de la CM. Celelalte două turnee preolimpice vor fi găzduite de Spania şi Danemarca. Primele două clasate vor obţine calificarea la JO. La JO din 2012 sunt deja calificate deja Norvegia (campioană mondială), Suedia (vicecampioană europeană), Coreea de Sud (campioana Asiei), Marea Britanie (ţara gazdă) şi Brazilia (campioana Americii de Sud).

NORVEGIA, NOUA CAMPIOANĂ MONDIALĂ. Finala CM de handbal feminin din Brazilia a fost câştigată, duminică seară, de Norvegia, scor 32-24 (19-13) în duelul cu Franţa, naţionala lui Thorir Hergeirsson trecându-şi în palmares şi titlul mondial după cel olimpic şi european. Bronzul CM a fost obţinut de Spania, 24-18 cu Danemarca, în finala mică, în timp ce ţara gazdă, Brazilia, s-a clasat pe un merituos loc 5, după un incredibil 36-20 cu Rusia, în finala pentru locurile 5-6! România s-a clasat pe poziţia a 13-a, aceasta fiind a doua cea mai slabă performanţă la un CM, după locul 17 ocupat în 2001. Echipa ideală a CM este următoarea - portar: Chana Masson (Brazilia); extremă stînga: Emilia Turey (Rusia); inter stînga: Andrea Penezici (Croaţia); pivot: Heidi Loke (Norvegia); centru: Allison Pineau (Franţa); inter dreapta: Line Jorgensen (Danemarca); extremă dreapta: Carmen Martin (Spania).