Handbaliştii români mai speră în calificare

Handbal (m) / Preliminarii CE: România - Turcia 37-30

Sport 18 Iunie 2009 / 00:00 624 accesări

Reprezentativa de handbal masculin a României a obţinut, aseară, în Sala Solivalentă din Reşiţa, cea de-a treia victorie din preliminariile pentru Campionatul European din 2010, învingînd, cu 37-30, echipa similară a Turciei. Deşi au întîlnit cea mai slabă formaţie din Grupa I preliminară, tricolorii pregătiţi de Aihan Omer au început prudent partida, efectele înfrîngerii cu Muntenegru fiind încă vizibile. După un început echilibrat, România s-a desprins la trei goluri pe tabelă în min. 20, 13-10, pentru ca pînă la pauză să-şi mărească acest avantaj, 21-15. La adăpostul a şase goluri şi avînd în faţă un adversar ce nu putea pune probleme deosebite, Aihan Omer a avut posibilitatea să ruleze, pînă la final, tot lotul avut la dispoziţie. Cu Csepreghi, cel mai bun jucător al campionatului, în mare formă, autor a 8 goluri, România nu a mai trăit periculos ultimele minute ale jocului, impunîndu-se cu 37-30 la capătul unei întîlniri pe care a dominat-o în totalitate. Portarul Rudi Stănescu a avut din nou o evoluţie foarte bună pînă în min. 40, cînd Aihan Omer i-a oferit şi rezervei Levente Szabo posibilitatea de intra pe teren. Pentru România au jucat Stănescu şi Szabo - portari; Csepreghi 8g, Ghionea şi Irimescu - cîte 6g; Rohozneanu 3g; Şania, Asoltanei, Mihalcea, Mureşan, Stan şi Giotoiu - cîte 2g; Fenici şi Ciubotariu - cîte un gol. Din echipa Turciei s-a remarcat Done, autor a 7 goluri.Victoria României este cu atît mai importantă cu cît, într-un alt meci disputat ieri, Polonia a învins, în deplasare, Muntenegru, cu 31-23. În urma acestor rezultate, lupta pentru locul secund în Grupa I se va da între Polonia şi România, formaţia noastră putîndu-se califica în extremis dacă va cîştiga în ultima etapă, în deplasare cu Polonia. Ultimele partide vor avea loc sîmbătă, după următorul program: Polonia - România (ora 16.00) şi Turcia - Suedia (ora 19.00).