Handbaliştii români speră în continuare în calificare

Handbal (m) / Preliminarii CE: Suedia - România 26-26

Sport 12 Iunie 2009 / 00:00 678 accesări

Reprezentativa de handbal masculin a României a obţinut aseară, în localitatea suedeză Lund, un spectaculos rezultat de egalitate, 26-26, în partida susţinută împotriva Suediei. Deşi întîlnea cea mai bună formaţie din Grupa I şi aborda această întîlnire cu un lot mult întinerit faţă de precedentele confruntări din preliminarii, România a jucat foarte bine, conducînd în permanenţă pe tabela de marcaj. Cu o apărare precisă, în care Irimescu, Şania, Mureşan sau Fenici nu au lăsat culoare de pătrundere, dar şi cu combinaţii inspirate pe semicercul advers, România a preluat conducerea încă din min. 5, scor 2-1. Nu a fost un simplu foc de paie, pentru că tinerii Mihalcea, Fenici sau Asoltanei au confirmat pe deplin încrederea selecţionerului Aihan Omer. România a condus pentru prima dată cu trei goluri în min. 26 şi ar fi putut intra la pauză chiar cu un avans de patru lungimi. A fost doar 12-10 după primele 30 de minute, iar speranţele într-un succes extrem de important începeau să prindă contur. Cu portarul Ionuţ Stănescu din nou în zi de graţie (14 intervenţii), tricolorii s-au desprins pe tabelă la patru goluri în min. 43, 18-14. Dominarea tactică a echipei noastre a continuat, iar min. 48 România conducea cu un incredibil 22-16, spre stupoarea suporterilor suedezi. Din acest moment a început însă declinul formaţiei noastre: apărarea nu a mai fost aşa de sigură, Gustavsson, Andersson şi Kallman dînd semnalul revenirii gazdelor. A urmat un iureş de opt minute al suedezilor, perioadă în care aceştia au marcat nouă goluri, primind unul singur ! La 25-23 pentru Suedia totul părea pierdut mai ales că mai erau doar trei minute de joc... Din fericire, handbaliştii noştri s-au trezit la timp şi au marcat pentru 25-26 în min. 59. Rudi Stănescu a avut o nouă intervenţie de senzaţie, iar Ghionea a transformat o lovitură de la 7 m, cu opt secunde înainte de final, stabilind rezultatul final: Suedia - România 26-26, iar formaţia noastră rămîne în cărţile de calificare la primul turneu final după o pauză de 13 ani (Spania - 1996). Au evoluat - Suedia (antrenori Ola Lindgren şi Staffan Olsson) - Bentler (10 intervenţii), Ohlander (2 intervenţii); Ekberg 6 goluri; Kallman şi Andersson - cîte 4g; L. Karlsson, Gustavsson şi Fredrik - cîte 3g; Rietz, Doder şi Lennartsson - cîte 1g, Carlen, Arrhenius, Petersen. România (antrenor Aihan Omer): Stănescu (14 intervenţii), Popescu; Ghionea 9 goluri; Fenici şi Şania - cîte 4g; Mihalcea şi Irimescu - cîte 3g; Asoltanei 2g; Stan 1g; Rohozneanu; Csepreghi; Giotoiu; Ciubotariu. Într-un alt meci al Grupei I, disputat miercuri seară: Muntenegru - Turcia 33-26. Următoarea etapă programează sîmbătă următoarele jocuri: Polonia - Suedia şi România - Muntenegru (ora 16.00).